Pożar wieżowca w Londynie. Polsko-angielska rodzina wśród poszukiwanych

[object Object]
Pożar wybuchł w nocy, kiedy ludzie spalitvn24
wideo 2/10

24-piętrowy wieżowiec Grenfell Tower w zachodniej części Londynu niemal całkowicie spłonął w pożarze, który wybuchł w środku nocy. Trwa dogaszanie budynku i akcja ratunkowa. Policja poinformowała, że w pożarze zginęło sześć osób, ale bilans ofiar wzrośnie. Do szpitali trafiło ponad 70 rannych osób. W TVN24 BiS trwa raport specjalny.

15:53

Kończymy relację z Londynu.

15:50

O godz. 20.25 na antenie TVN24 i TVN24 BiS program specjalny z Londynu.

15:46

Czteroosobowa olsko-angielska rodzina, która wcześniej była poszukiwana, przebywa w Chelsea Hospital - poinformowała Anna Kowalska, korespondentka zagraniczna TVN24 BiS. Kowalska dodała, że życiu członków tej rodziny nie zagraża niebezpieczeństwo.

15:31

Światowej sławy szef kuchni i gwiazda telewizji Jamie Oliver otworzył swoją restaurację dla osób, które ucierpiały w pożarze. Na swoim koncie na Instagramie napisał, że „jedzenie i napoje są darmowe, wiec wystarczy przyjść i porozmawiać z menedżerem”.

14:52

Polsko-angielska rodzina, która mieszkała w lokalu o numerze 99, poszukiwana po pożarze - powiedział na antenie TVN24 Artur Kieruzal z Polskiego Radia Londyn. Dziennikarz relacjonował, że chodzi o: 37-letnia panią Katarzynę i jej męża 52-letniego Roy'a oraz ich dwie córki: ośmiolatkę i trzynastolatkę.

14:51

Kanclerz Angela Merkel wyraziła głębokie wyraz współczucia dla rodzin osób, które zginęły i zostały ranne w pożarze. "Wysiłek służb ratowniczych jest heroiczny" - powiedziała Merkel.

14:15

Firma budowlana Rydon, odpowiedzialna za ubiegłoroczną modernizację budynku, poinformowała, że spełniał on wszystkie wymogi, w tym dotyczące prawa przeciwpożarowego.

Wykonawcy wartej 8,7 miliona funtów inwestycji zaznaczyli, że przeprowadzona modernizacja "spełniła wszystkie standardy dotyczące kontroli budynku, regulacji przeciwpożarowych i bezpieczeństwa".

Jednocześnie zaznaczono, że firma "będzie współpracować z właściwymi władzami i służbami ratowniczymi w pełni wspierając je w poszukiwaniu odpowiedzi na to, co spowodowało ten pożar".

14:12

Straż pożarna: zastępy strażaków pozostaną przynajmniej jeszcze przez 24 godziny, żeby dogasić pożar Grenfell Tower. Poinformowano również, że kilku z nich odniosło niewielkie rany w trakcie akcji gaśniczej.

14:07

CO WIEMY DO TEJ PORY?

1. Wieżowiec Grenfell w zachodnim Londynie zapalił się w środku nocy. Płonął przez kilka godzin pomimo akcji gaśniczej.

2. W budynku znajduje się 120 mieszkań i mieszka w nim kilkaset osób. Nie wiadomo, ilu mieszkańcom udało się ewakuować.

3. Świadkowie twierdzą, że na wyższych piętrach byli uwięzieni ludzie

4. Policja poinformowała, że w pożarze zginęło sześć osób, ale bilans wzrośnie. Do szpitali trafiło ponad 70 osób.

5. Około 30 bloków w okolicy zostało ewakuowanych. Inspekcja nadzoru budowlanego poinformowała, że budynek nie grozi zawaleniem.

6. W budynku w 2013 roku wybuchł pożar, ale wówczas został opanowany.

7. W 2016 roku wieżowiec przeszedł gruntowny remont.

8 . Policja uruchomiła specjalną infolinię: 0800 0961 233

9. MSZ Polski nie ma informacji, by wśród ofiar byli obywatele Polski. Ambasada RP w Wielkiej Brytanii uruchomiła specjalną infolinię: +44 2030789621 Infolinia: +447939594278

13:55

Policja poinformowała, że wydobywanie ciał z londyńskiego wieżowca może okazać się bardzo złożoną i długo trwającą operacją. Dodano, że w budynku mogło znajdować się wiele osób, których obecności w tym czasie tam nie podejrzewano.

13:52

Stuart Cundy z policji poinformował, że wszczęto śledztwo, w którego toku funkcjonariusze chcą ustalić, jak doszło do pożaru na "bardzo, bardzo wstępnym etapie". Powiedział, że policyjni eksperci blisko współpracują ze strażakami, by ustalić co wywołało pożar w Grenfell Tower w Londynie.

13:34
[object Object]
Wzrosła liczba ofiar po pożarze w Londynietvn24
wideo 2/10
13:33

Agencja PA dotarła do kobiety, która widziała, jak matka wyrzuciła swoje dziecko z okna na 9 lub 10 piętrze, by je ratować. Niemowlę złapał mężczyzna:

13:18

Downing Street wydało oświadczenie, w którym poinformowano, że premier Theresa May jest "głęboko zasmucona" tym, że w pożarze londyńskiego wieżowca zginęli ludzie. Zapowiedziała, że w związku z tragedią zwołała posiedzenie grupy międzyrządowej.

Myśli premier są przy tych, których dotknęło to straszne wydarzenie i przy służbach ratunkowych, które niestrudzenie pracują w bardzo trudnych okolicznościach oświadczenie brytyjskiego rządu

13:14

64 osoby zostały przetransportowane do londyńskich szpitali - poinformowały londyńskie służby ratunkowe. Stan 20 osób oceniany jest obecnie na krytyczny. Przedstawiciel ratowników dodał, że 10 rannych samodzielnie dotarło do szpitali. Oznacza to, że łącznie w szpitalach przebywają 74 osoby, które odniosły obrażenia w pożarze Grenfell Tower.

12:56

Arcybiskup Canterbury Justin Welby modli się na tych, którzy ucierpieli w pożarze. Zaapelował, by do kościoła przynosić dary dla potrzebujących:

12:30

Pożar wieżowca Grenfell Tower w zachodniej części Londynu to nie zamach terrorystyczny - poinformowała w środę rzeczniczka miejscowej policji.

12:15

Policja: Sześć osób zginęło w pożarze wieżowca. Bilans ofiar wzrośnie

12:14

Strażacy pracują w bardzo ciężkich warunkach:

12:08

Od budynku cały czas odpadają fragmenty spalonej elewacji. Pracujący na miejscu strażacy chronią się tarczami:

12:05
12:03

Policja prosi, by pod numerem infolinii zgłaszać osoby, które mogły zaginąć po pożarze:

11:58

Nadzór budowlany poinformował, że nie ma zagrożenia zawaleniem

11:57

Straż pożarna poinformowała, że trwa przeszukiwanie budynku

11:33

Burmistrz Londynu Sadiq Khan: wiele osób zaginionych w związku z pożarem.

Burmistrz Londynu Sadiq Khan poinformował, że wiele osób uznano za zaginione w związku z pożarem wieżowca Grenfell Tower w zachodniej części brytyjskiej stolicy, który wybuchł w nocy z wtorku na środę. Co najmniej kilka osób zginęło, a ponad 50 zostało rannych.

W rozmowie z telewizją Sky News Khan powiedział, że ratusz "dysponuje pewnymi liczbami, ale musimy być ostrożni z ich podawaniem".

- Możemy polegać na prostej matematyce: było tam 120 mieszkań, z czego część z nich miała po cztery sypialnie. Niektórym osobom udało się opuścić mieszkania, inni zostali uratowani przez strażaków, ale jest pewna liczba zaginionych. Część z nich być może znalazła schronienie u sąsiadów lub mieszkających niedaleko przyjaciół. Lokalne władze także zapewniły miejsce, gdzie mogą się zgłosić - tłumaczył.

11:31
11:09

CO WIEMY DO TEJ PORY? 1. Wieżowiec Grenfell w zachodnim Londynie zapalił się w środku nocy. Płonął przez kilka godzin pomimo akcji gaśniczej.

2. W budynku znajduje się 120 mieszkań i mieszka w nim kilkaset osób. Nie wiadomo, ilu mieszkańcom udało się ewakuować.

3. Świadkowie twierdzą, że na wyższych piętrach byli uwięzieni ludzie.

4. Straż pożarna poinformowała, że są ofiary śmiertelne. Nie podała liczby zmarłych. 50 osób zostało rannych i trafiło do szpitali.

5. Około 30 bloków w okolicy zostało ewakuowanych. Wieżowiec grozi zawaleniem.

6. W budynku w 2013 roku wybuchł pożar, ale został opanowany.

7. W 2016 roku wieżowiec przeszedł gruntowny remont.

8 . Policja uruchomiła specjalną infolinię: 0800 0961 233

9. MSZ Polski nie ma informacji, by wśród ofiar byli obywatele Polski

10. Ambasada RP w Wielkiej Brytanii uruchomiła specjalną infolinię: +44 2030789621 Infolinia:+447939594278

10:55

10:54

10:49

Londyńska straż pożarna poinformowała, że nadal szuka żywych ludzi we wnętrzu wieżowca. Strażacy dotarli do 20. piętra budynku.

Poinformowano także, że na początku akcji udało się uratować wiele osób mieszkających na różnych piętrach budynku.

10:45

Na miejscu jest nadzór budowlany, który bada stabilność konstrukcji. Poinformowano, że budynek wygląda na względnie bezpieczny i nie powinien się zawalić.

10:41

Grupa mieszkańców Grenfell Tower w zachodnim Londynie, budynku, który spalił się w nocy z wtorku na środę, napisała na swoim blogu, że ich ostrzeżenia były ignorowane. "Przewidywaliśmy, że ta katastrofa jest nie do uniknięcia" - oświadczyli.

"Regularni czytelnicy naszego bloga wiedzą, że opublikowaliśmy wiele ostrzeżeń w ostatnich latach na temat bardzo niskich standardów bezpieczeństwa przeciwpożarowego w Grenfell Tower i innych budynkach na terenie dzielnicy" - napisali, podając linki do szeregu artykułów poświęconych tej sprawie.

10:30
10:29

Londyńska straż pożarna prosi, by pod numer alarmowy dzwonić tylko w razie dużych problemów, bo strażacy pracują przy gaszeniu wieżowca Grenfell Tower. Zaleca, by w przypadku porad medycznych telefonować na pogotowie.

10:25

Część ewakuowanych skarżyło się, że po wybuchu pożaru nie uruchomił się alarm w budynku.

10:17

Burmistrz Londynu Sadiq Khan powiedział, że po pożarze trzeba dokonać przeglądu bezpieczeństwa pod kątem ochrony przeciwpożarowej wieżowców.

Odniósł się w ten sposób do instrukcji bezpieczeństwa Grenfell Tower, z której wynika, że w razie pożaru należy pozostać w mieszkaniach oraz doniesień o tym, że mieszkańcy po poprzednim pożarze ostrzegali o możliwej tragedii

- Te pytania są niezwykle ważne i trzeba na nie odpowiedzieć - powiedział Khan w rozmowie z BBC Radio. - W Londynie mamy dużo, dużo wieżowców i nie możemy dopuścić do sytuacji, kiedy bezpieczeństwo ludzi jest narażane na niebezpieczeństwo ze względu na złe instrukcje lub, jak się twierdzi, złe utrzymanie budynku.

10:00

09:58

09:57

Dziennikarz BBC Andy Moore u strażaków potwierdził, że wieżowiec nadal płonie. Ogień jest na najwyższych kondygnacjach budynku, ale "sytuacja jest pod kontrolą". - Wyższe partie po prostu pozostawiono do wypalenia. Strażacy nie mogą nic z tym zrobić - relacjonował reporter.

Do Londynu ściągnięto straż pożarną z sąsiedniego hrabstwa Surrey.

09:53
09:49

Trzymajcie się z daleka od Grenfell Tower - alarmuje policja w Londynie. W komunikacie napisała, że wieżowiec jest otoczony kordonem policyjnym, ewakuowano okolicznych mieszkańców.

09:47

Zgodnie z instrukcją bezpieczeństwa budynku Grenfell Tower z 2014 roku, w razie pożaru mieszkańcy powinni pozostać w mieszkaniach.

"To oznacza, że jeśli to nie w twoim mieszkaniu wybuchł pożar, powinieneś zostać w mieszkaniu. To dlatego, że Grenfell został zaprojektowany zgodnie z rygorystycznymi standardami bezpieczeństwa. Także nowe drzwi frontowe w każdym mieszkaniu są w stanie stawić opór ogniowi do 30 minut, co daje mnóstwo czasu straży pożarnej na przybycie" - głosi instrukcja bezpieczeństw, do której dotarł "Guardian".

09:39
[object Object]
Wzrosła liczba ofiar po pożarze w Londynietvn24
wideo 2/10
09:39

09:32

Londyńska policja w komunikacie mówi o "licznych ofiarach śmiertelnych"

09:30
Pożar wieżowca w Londynie. Relacja reportera TVN24
Pożar wieżowca w Londynie. Relacja reportera TVN24tvn24
09:27

Brytyjskie pogotowie poinformowało, że do pięciu londyńskich szpitali trafiło 50 osób

09:24

Ambasada RP w Wielkiej Brytanii uruchomiła własną infolinię w sprawie pożaru wieżowca w Londynie:

09:10

CO WIEMY DO TEJ PORY?

1. Wieżowiec Grenfell w zachodnim Londynie zapalił się w środku nocy. Płonął przez kilka godzin pomimo akcji gaśniczej.

2. W budynku znajduje się 120 mieszkań i mieszka w nim kilkaset osób. Nie wiadomo, ilu mieszkańcom udało się ewakuować.

3. Świadkowie twierdzą, że na wyższych piętrach byli uwięzieni ludzie.

4. Straż pożarna poinformowała, że są ofiary śmiertelne. Nie podała liczby zmarłych. 50 osób zostało rannych i trafiło do szpitali.

5. Około 30 bloków w okolicy zostało ewakuowanych. Wieżowiec grozi zawaleniem.

6. W budynku w 2013 roku wybuchł pożar, ale został opanowany.

7. W 2016 roku wieżowiec przeszedł gruntowny remont.

8 . Policja uruchomiła specjalną infolinię: 0800 0961 233.

9. MSZ Polski nie ma informacji, by w pożarze ucierpieli Polacy.

10. Ambasada RP w Wielkiej Brytanii uruchomiła specjalną infolinię: +44 2030789621 Infolinia:+447939594278

09:05

09:02

Na Kontakt 24 dostaliśmy zdjęcia z Londynu:

08:58

Szefowa londyńskiej straży pożarnej Dany Cotton potwierdziła w środę rano, że są ofiary śmiertelne pożaru w budynku mieszkalnym Grenfell Tower w zachodniej części Londynu.

Cotton dodała, że "w ciągu 29 lat swojej pracy w straży pożarnej nie widziała niczego o takiej skali", określając zdarzenie mianem "bezprecedensowego". Ogień objął 24 piętra budynku.

Ze względu na wielkość budynku nie mogę w tym momencie potwierdzić liczby osób, które zginęły, a dalsze spekulacje byłyby nie na miejscu. Dany Cotton, szefowa straży pożarnej w Londynie

Straż pożarna otrzymała informację o pożarze tuż przed godz. 1 w nocy czasu lokalnego (godz. 2 czasu polskiego) i przybyła na miejsce w ciągu zaledwie kilku minut. Z ogniem walczy ponad 200 strażaków, używają specjalistycznego sprzętu.

Szefowa straży pożarnej oświadczyła, że bezpośrednia przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana.

08:52

STRAŻ POŻARNA: SĄ OFIARY ŚMIERTELNE

08:48
08:46

Na razie nie mamy informacji o tym, żeby Polacy byli uwięzieni w płonącym londyńskim wieżowcu; jesteśmy w stałym kontakcie z londyńską strażą pożarną i policją - poinformował w środę szef MSZ Witold Waszczykowski.

- Na razie nie mamy takiej informacji. Służby celne są oczywiście na podwyższonym stanie alarmu, dlatego, że w Londynie mieszka około 150 tysięcy Polaków, więc musimy być bardzo czujni i sprawdzać wszelkie informacje - powiedział szef MSZ w RMF FM pytany, czy w płonącym wieżowcu mogli się znajdować Polacy.

Jak mówił, strona polska jest w stałym kontakcie ze strażą pożarną i policją londyńską. - Nie przekazują informacji o ofiarach - podkreślił Waszczykowski.

08:42

Strażacy w maskach tlenowych pracują bardzo ciężko w bardzo trudnych warunkach, by opanować ogień. To ogromne i bardzo poważne wydarzenie Dan Daly, straż pożarna

08:33

08:26

27-piętrowy budynek niemal doszczętnie spłonął

08:16

08:15

Telewizja Sky News rozmawiała z Rashidą, mieszkanką Londynu, która pożar wieżowca Grenfells widziała z okna swojego domu. Powiedziała, że w sąsiednim budynku mieszka "bardzo dużo osób", głównie "rodzin z małymi dziećmi". Dodała, że kilka rodzin zna osobiście.

Rashida powiedziała, że kilka lat temu w budynku doszło do małego pożaru i od tego czasu mieszkańcy obawiali się, że pożar może się powtórzyć.

08:08

Londyńska policja uruchomiła specjalną infolinię dla bliskich osób, które mieszkały w londyńskim wieżowcu Grenfell:

07:58
07:44

W latach 2015-16 budynek przeszedł remont, w trakcie którego m.in. wymieniono okna i wzmocniono elewację. Grupa rezydentów prowadząca bloga Grenfell Action Group opublikowała jednak artykuł, w którym oceniła, że "jedynie incydent, który będzie skutkował utratą życia mieszkańców pozwoli na przeprowadzenie zewnętrznej analizy, mającej rzucić światło na działania, charakteryzujące zgubne zarządzanie tej niefunkcjonującej organizacji".

Jednocześnie rezydenci oskarżyli operatora budynku KCTMO o stworzenie "niebezpiecznych warunków do życia" i "niespełnienie wymogów przepisów dotyczących bezpieczeństwa". Ostrzegli, że błędne zarządzanie nieruchomością "jest przepisem na przyszłą ogromną katastrofę".

07:44

Według dwóch mieszkańców budynku przyczyną pożaru mogła być awaria instalacji elektrycznej w rejonie czwartego piętra. Londyńska straż pożarna odmówiła spekulacji na temat źródła ognia.

07:39

Słyszałem ludzi wołających o pomoc z 20 albo 19 piętra, świecili latarkami, a teraz przestali. Nie wiem, co się z nimi stało, czy są bezpieczni czy nie. To był okropny pożar, nigdy takiego nie widziałem w życiu świadek

07:35

Policja, pogotowie, ani straż pożarna nie informują o ofiarach śmiertelnych. Wiadomo jedynie o 30 osobach rannych, które trafiły do szpitali. Dziennikarka "Guardiana" Alice Ross relacjonowała z miejsca pożaru, że widziała w oknach uwięzionych ludzi.

Do godziny 5 rano (4 czasu polskiego) budynek niemal całkowicie się spalił, ale od tego czasu mocno dymi trującym dymem.

Świadkowie, na których powołuje się "Guardian" twierdzi, że zaraz po wybuchu pożaru ludzie z wyższych pięter latarkami świecili w kierunku służb, by prosić o pomoc. Niestety niemożliwe było to, by na dachu wylądował śmigłowiec.

07:30

Co wiadomo do tej pory?

1. Pożar wybuchł około godziny 1 w nocy w Grenfell Tower w Londynie.

2. W budynku znajduje się około 120 mieszkań.

3. Do szpitali trafiło 30 osób.

4. Na tę chwilę nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych.

07:21

- Możemy potwierdzić, że zabraliśmy 30 pacjentów do pięciu londyńskich szpitali - poinformował Stuart Crichton z pogotowia.

07:16

Strażacy walczą z ogniem, zmagając się z bardzo wysoką temperaturą, gęstym zadymieniem i osłabioną konstrukcją budynku.

07:13

Artur Kieruzal z Polskiego Radia Londyn na antenie TVN24 BiS relacjonował, że strażacy twierdzili, że błyskawicznie paliła się elewacja budynku. Strażacy z zewnątrz byli w stanie gasić ogień do wysokości siódmego piętra, ale ogień bardzo szybko zajmował kolejne piętra.

07:10
07:09

Brytyjskie media piszą, że wieżowiec ostatnio przeszedł dużą renowację za ponad 10 milionów funtów. Nick Paget-Brown przewodniczący londyńskiej gminy Kensington i Chelsea wizytował budynek po ukończeniu remontu w maju ubiegłego roku.

W ramach remontu odnowiono elewację, zamontowano nowoczesne okna i nowy system ogrzewania. Za remont zapłaciła rada gminy.

Budynek z lat 70. należy do miasta i mieści się w nim 120 mieszkań socjalnych.

07:04

07:01

Budynek niemal całkowicie spłonął. Co chwilę odpadają od niego fragmenty elewacji.

06:59

Londyńskie pogotowie ratunkowe w komunikacie poinformowano, że do pożaru wezwano je o godzinie 1.29. Na miejsce wysłano ponad 20 karetek z ekipami ratunkowymi.

06:57

Artur Kieruzal z Polskiego Radia Londyn na antenie TVN24 relacjonował, że pożar wybuchł w środku nocy, kiedy ludzie spali.

06:53

Przewodniczący rady londyńskiej gminy Royal Borough of Kensington and Chelsea Nick Paget-Brown powiedział, że w chwili wybuchu pożaru w budynku mogło być nawet kilkaset osób. Dodał, że miasto uruchomiło punkty dla ewakuowanych mieszkańców, gdzie mogą się schronić i uzyskać pomoc. Ratusz "zapewnia tyle wsparcia, ile tylko może".

- Kilkaset osób mieszka w budynku. Pytanie, ile osób było w środku w chwili pożaru - powiedział. - Służby ratunkowe otoczyły teren ogromnym kordonem.

06:48

Wokół budynku krąży śmigłowiec. Wcześniej media informowały, że nie można było podjąć akcji ratunkowej ze śmigłowca, bo budynek mocno dymił

06:46

06:45

Policja poinformowała, że zamknięta w obu kierunkach została autostrada A4:

06:44

Burmistrz Londynu Sadiq Khan poinformował, że jest w kontakcie ze strażą pożarną, policją i pogotowiem rarunkowym

06:41

Dziennik "Guardian" informuje, że policja ewakuowała sąsiednie budynki. Mieszkańców poproszono o zabranie tylko najpotrzebniejszych przedmiotów i zebranie się w pobliskim kościele.

06:39

06:38

W pożarze 27-piętrowego apartamentowca przy Latimer Road w zachodniej części brytyjskiej stolicy rannych zostało kilka osób - poinformowała na Twitterze w środę rano londyńska policja. Jak dodano, poszkodowani doznali różnego typu obrażeń.

Jak podają agencje, akcja gaśnicza wciąż trwa. Bierze w niej udział 200 strażaków, którzy dysponują 40 wozami specjalistycznymi.

Londyńska straż pożarna podała, że ogniem został objęty prawie cały budynek. Przyczyna pożaru wciąż pozostaje nieznana.

06:38

Grenfell Tower leży w North Kensington w zachodniej części Londynu.

Grenfell Tower w Londynie | Google Maps
06:35
[object Object]
Wzrosła liczba ofiar po pożarze w Londynietvn24
wideo 2/10
06:35

Pożar wybuchł w środę około godziny 1 w nocy czasu lokalnego. W akcji gaśniczej bierze udział 40 wozów strażackich i 200 strażaków.

Przyczyny pożaru nie są znane. Nie wiadomo również na razie, ile osób zostało rannych. Londyńska policja poinformowała, że udzielono pomocy ludziom z różnymi rodzajami obrażeń.

Jak przekazała policja, "wciąż trwa akcja ewakuacyjna".

"Najwyraźniej nie mogą się wydostać"

Znajdujący się w pobliżu George Clarke, prezenter programu w Channel 4 TV, powiedział w rozmowie z radiem BBC: - Zaczyna pokrywać mnie kurz. Sytuacja jest tak zła.

- Widok rozdziera serce. Widziałem kogoś palącego latarkę na górnych piętrach. Najwyraźniej nie mogą się wydostać - dodał.

Reporterka "Guardiana" Alice Ross około godziny 5:30 czasu polskiego napisała na Twitterze, że mieszkańcy okolicy jeszcze niedawno słyszeli ludzi wzywających pomocy z Grenfell Tower. "Ja widzę mężczyznę w oknie" - dodała.

"W oknach widać ludzi. Jest wśród nich mężczyzna, który macha przez okno kocem. Mieszkańcy sąsiednich budynków zebrali się w piżamach w pobliżu płonącego budynku, niektórzy krzyczą: wystaw głowę za okno albo proszą mężczyznę z kocem, by podał swój numer mieszkania, aby mogli zaprowadzić do niego straż pożarną. Strażacy polewają jego okno wodą, starając się zgasić płomienie" - przytacza relację Ross "Guardian".

Dziennikarka dodała, że w powietrzu unosi się gryzący dym, a z budynku leci gruz.

W apartamentowcu znajdowało się 120 mieszkań. Budynek został wzniesiony w 1974 roku.

Grenfell Tower w Londynie | Google Maps

Autor: kg,pk, tmw/sk / Źródło: PAP, BBC, Guardian

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości