"Wakacyjna wyprawa zamieniła się w piekielny koszmar"

TVN24 | Świat

Autor:
mart/kg
Źródło:
BBC, Reuters

Kapitan łodzi, która została zniszczona przez pożar w zeszłym roku u wybrzeży Kalifornii, został oskarżony o 34 przypadki spowodowania śmierci. Pasażerami statku Conception byli uczestnicy trzydniowej wycieczki, którzy mieli nurkować i obserwować podwodne życie. Zginęły 34 osoby: wszyscy pasażerowie i jeden członek załogi.

Jerry Nehl Boylan spowodował śmierć osób znajdujących się na pokładzie łodzi Conception "przez swoje zaniedbanie i nieuwagę w wypełnianiu obowiązków” - stwierdza akt oskarżenia. Kapitana oskarżono o 34 przypadki spowodowania śmierci na wodzie. Za każdy grozi mu do 10 lat więzienia.

Miejsce pamięci ofiar pożaru statkuAl Seib / Los Angeles Times/Getty Images

Wśród ofiar pięcioosobowa rodzina oraz uczniowie szkoły średniej

Boylan był jednym z pięciu członków załogi, którym udało się uciec przed pożarem na 23-metrowym statku w pobliżu Santa Barbara 2 września 2019 r. Statek był zacumowany w pobliżu wyspy Santa Cruz.

Prokuratorzy twierdzą, że na łodzi nie było nocnej wachty, a kapitan nie prowadził ćwiczeń przeciwpożarowych zgodnie z wymogami prawa. Zginęło 33 pasażerów oraz członek załogi, który spał pod pokładem.

Pasażerami statku Conception byli uczestnicy trzydniowej wycieczki, podczas której mieli nurkować i obserwować podwodne życie wokół leżącej w Parku Narodowym Channel Islands wyspy San Miguel na Oceanie Spokojnym. Wśród ofiar są między innymi członkowie pięcioosobowej rodziny, a także uczniowie szkoły średniej, nauczyciel i jego córka.

Śledztwo US National Transportation Safety Board (NTSB) wykazało, że pożar rozpoczął się na środkowym pokładzie, gdzie ładowano akumulatory litowo-jonowe, chociaż nie było jasne, co dokładnie go spowodowało. Conception była wyposażona w tratwy i kamizelki ratunkowe dla maksymalnie 110 pasażerów. 

"Zostali uwięzieni w ognistym bunkrze bez możliwości ucieczki"

- Ta tragedia na zawsze zmieniła życie tak wielu rodzin i głęboko wpłynęła na obywateli, którzy patrzyli z przerażeniem. Razem z nimi wciąż przeżywamy żałobę - powiedziała we wtorek Kristi Johnson, zastępca dyrektora biura terenowego FBI w Los Angeles.

- Mamy nadzieję, że ten akt oskarżenia, poprzez dbanie o odpowiednie środki ostrożności i szkolenia, doprowadzi do zapobiegania wypadkom na łodziach i bezsensownemu niszczeniu życia - dodała.

"W wyniku domniemanych zaniedbań kapitana Boylana w przestrzeganiu ustalonych zasad bezpieczeństwa przyjemna wakacyjna wyprawa nurkowa zamieniła się w piekielny koszmar, kiedy pasażerowie i członek załogi zostali uwięzieni w ognistej kajucie bez możliwości ucieczki" - przekazał w oświadczeniu Nick Hanna, prokurator federalny centralnego dystryktu Kalifornii.

Autor:mart/kg

Źródło: BBC, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Al Seib / Los Angeles Times/Getty Images