"Szczęśliwie kogut się odnalazł". Relikwiarz był na szczycie zawalonej iglicy

Świat

Aktualizacja:
Pożar Notre Dame. Odnaleziono relikwiarz w kształcie koguta z iglicy2019 Cable New Network All Rights Reserved
wideo 2/21

Odnaleziono relikwiarz w kształcie koguta z zawalonej iglicy katedry Notre Dame. Wewnątrz spatynowanego miedzianego koguta, symbolu zaparcia się św. Piotra, ocalały relikwie patronki Paryża św. Genowefy, patrona Francji św. Dionizego i fragment korony z cierni.

- Szczęśliwie kogut się odnalazł - powiedział we wtorek Patrick Palem, były prezes i obecny doradca firmy Socra z Marsac-sur-l'Isle w departamencie Dordogne, której powierzono odrestaurowanie 16. dziewiętnastowiecznych figur z repusowanej miedzi, zabranych w ubiegły czwartek z dachu katedry Notre Dame, gdzie otaczały iglicę postawioną tam przez architekta Eugene'a Viollet-le-Duca.

Kogut miał zostać zdjęty z iglicy dopiero w czerwcu i wysłany do warsztatu odnowy i konserwacji dzieł sztuki i zabytków.

Figury oddane do odrestaurowania to czterej ewangeliści oraz 12 apostołów, wśród których Viollet-le Duc miał uwiecznić swoje rysy, nadając je św. Tomaszowi. Figura nie patrzy, jak pozostali, na Paryż, a przygląda się samej iglicy.

Relikwie w środku koguta

Według władz kościelnych w środku koguta znajdują się między innymi relikwie św. Genowefy, często przedstawianej z dwoma kluczami Paryża u pasa, jako opiekunki miasta i inicjatorki budowy słynnej bazyliki opactwa w Saint-Denis, zapoczątkowującej we Francji sztukę gotyku. Kościół ten, pod wezwaniem św. biskupa Dionizego, patrona całej Francji, pełnił funkcję głównej nekropoli jej władców - obok relikwii przechowywano w nim insygnia koronacyjne oraz inne regalia francuskie. Relikwiarz świętej, z poświęconego jej kościoła, w którego miejscu obecnie stoi Panteon, zniszczono, paląc publicznie w 1793 roku jej relikwie.

Miedziany kogut zawiera także relikwie św. Dionizego, pierwszego biskupa Paryża i męczennika, oraz fragment korony cierniowej.

Badania zdecydują o przyszłości relikwiarza

- Relikwiarz, który przetrwał zawalenie się w pożarze iglicy sięgającej prawie 100 metrów i wysoką temperaturę, trzeba zbadać, czy zachował się w całości i zdecydować, czy na odrestaurowanej iglicy umieszczać go z powrotem czy też jego kopię - powiedział Patrick Palem.

W czasie, kiedy w połowie XIX wieku powierzano Viollet-le-Ducowi restaurację Notre Dame po rewolucyjnych zniszczeniach, architekt miał zaledwie 30 lat. Wzniósł iglicę, która zastąpiła tę zlikwidowaną w XVIII wieku.

Pożar katedry

Sygnał o pożarze jednego z najbardziej znanych zabytków Paryża straż pożarna otrzymała w poniedziałek około godziny 18.50.

XIX wieczna iglica Notre Dame runęła godzinę później.

Walka z dogaszaniem pożaru trwała całą noc. Przed godziną 10 we wtorek paryscy strażacy przekazali, że ogień został ugaszony. W walce płomieniami udział wzięło ponad 400 funkcjonariuszy.

Prezydent Francji Emmanuel Macron już w dniu pożaru zapewniał, że świątynia zostanie odbudowana. We wtorkowym przemówieniu zapowiedział, że stanie się to w ciągu pięciu lat.

ZOBACZ RAPORT: Pożar katedry Notre Dame

Pożar Notre DamePAP/Reuters

Autor: akw\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Twitter Jacques CHANUT

Raporty: