TVN24 | Świat

Remont katedry w Nantes potrwa co najmniej trzy lata

TVN24 | Świat

Autor:
tmw
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Główny architekt francuskich pomników historycznych Pascal Prunet zapowiedział, że remont katedry w Nantes potrwa co najmniej trzy lata. Wnętrze perły francuskiej architektury gotyckiej strawił częściowo pożar, który wybuchł w sobotni poranek.

Remont XV-wiecznej katedry w Nantes, zniszczonej przez pożar w ostatni weekend, potrwa co najmniej trzy lata - powiedział w środę na konferencji prasowej Pascal Prunet, główny architekt francuskich pomników historycznych.

Spłonęły organy i witraże

Pożar katedry św. Piotra i Pawła w Nantes wybuchł w sobotę, przed godz. 8 rano i został opanowany około godz. 10. W akcji gaśniczej brało udział około stu strażaków. W pożarze zniszczone zostało wnętrze gotyckiej świątyni, spłonęły 400-letnie barokowe organy, XVI-wieczne witraże i obraz Hipolita Flandrina.

Gotowość sfinansowania prac remontowych w katedrze przez państwo zapowiedział minister finansów Francji Bruno Le Maire.

W następstwie ubiegłorocznego pożaru paryskiej Notre Dame ministerstwo kultury przeprowadziło badanie stanu bezpieczeństwa 87 katedr, za które jest odpowiedzialne, i przeznaczyło 2 mln euro na poprawę systemów ich zabezpieczenia przed pożarem. W czerwcu 2019 roku katedra w Nantes otrzymała pozytywną opinię komisji bezpieczeństwa, która uznała, że jej sieć elektryczna spełnia normy.

XV-wieczna katedra po przejściach

Katedra św. Piotra i Pawła w Nantes to gotycka świątynia rzymskokatolicka. Jej budowa rozpoczęła się w 1434 roku i trwała ponad 400 lat.

W czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej kościół został zamknięty, dopiero w 1802 roku przywrócono go katolikom. Katedra posiada rozbudowane podziemia, starsze niż sam obiekt (pochodzące z poprzedniej katedry) i poszerzane regularnie w miarę postępu prac budowlanych.

To nie pierwszy raz, kiedy katedra stanęła w płomieniach. Została częściowo zniszczona podczas II wojny światowej w wyniku bombardowań aliantów. 28 stycznia 1972 roku ogień strawił dach świątyni. Do wypadku doszło w wyniku prac dekarskich. Dopiero po ponad 13 latach prac rekonstrukcyjnych w maju 1985 roku katedra została ponownie otwarta - przypominała w sobotę AFP.

Również w Nantes w czerwcu 2015 roku wybuchł pożar w XIX-wiecznej bazylice Saint Donatien. Płomienie zniszczyły trzy czwarte dachu świątyni. Przyczyną pożaru było zaprószenie ognia podczas prac spawalniczych.

Google Maps

Autor:tmw

Źródło: PAP, tvn24.pl