Świat

Poszukiwany za zamachy zatrzymany w Australii

Świat


27-letni lekarz, obywatel Indii , został zatrzymany w Australii. Jest podejrzewany o związek z próbami zamachów terrorystycznych w Londynie i Glasgow

Zatrzymanym jest 27-letni obywatel Indii, pracujący jako lekarz w szpitalu Gold Coast w Brisbane w Australii. Jak poinformował australijski premier John Howard, mężczyzna został zatrzymany na wniosek policji brytyjskiej i został przesłuchany.

Zatrzymano go w poniedziałek wieczorem, gdy lekarz chciał opuścić Australię. Jak podała prokuratura, miał przy sobie bilet lotniczy w jedną stronę. Media podały różniące się doniesienia o celu jego podroży - miał wybierać się do Indonezji, Malezji lub Singapuru. Przesłuchiwany jest również inny lekarz z tego samego szpitala.

Policja australijska dokonała też kilku rewizji na terenie stanu Queensland, w tym w szpitalu, gdzie zatrzymany mężczyzna był zatrudniony. Prokurator Ruddock podkreślił jednak, że nie ma oznak, by Australia miała być celem zamachu terrorystycznego.

Indyjski lekarz jest ósmą z kolei osobą, zatrzymaną w związku z próbami zamachów, które miały miejsce w piątek i sobotę w Wielkiej Brytanii. Cały czas trwają tam intensywne poszukiwania dalszych uczestników i pomocników terrorystów, którzy w piątek usiłowali zdetonować dwa samochody-pułapki w centrum Londynu, zaś w sobotę w Glasgow staranowali płonącym samochodem terenowym budynek portu lotniczego. Próby zamachów udaremniono.

W niedzielę aresztowano sprawców nieudanego ataku w Glasgow - dwóch mężczyzn w wieku 27 lat. Jeden z nich przebywa w szpitalu z ciężkimi poparzeniami. Media ujawniły tożsamość jednego z nich - jest nim wykształcony w Iraku 27-letni lekarz nazwiskiem Bilal Abdulla. Jeszcze dwie osoby - 27-letniego mężczyznę i 26 -letnią kobietę - aresztowano w nocy z soboty na niedzielę na autostradzie w hrabstwie Cheshire, w północno-zachodniej Anglii.

Kolejnego podejrzanego, 26-letniego mężczyznę, zatrzymano w niedzielę Liverpoolu. Dwóch dalszych zatrzymań dokonano w Paisley pod Glasgow: podejrzanymi są mężczyźni w wieku 28 i 25 lat. Według niektórych źródeł, obydwaj pochodzą spoza Wielkiej Brytanii.

Drugim obok Abdulli lekarzem wśród zatrzymanych jest 26-letni neurochirurg Mohammed Asha (Mohamed Dżamil Abdelkader Asza) posiadający paszport jordański. Policja zatrzymała też jego żonę. W ramach "dynamicznie" toczącego się śledztwa, jak określa je policja, spodziewane są dalsze aresztowania - pisze agencja Reutera, powołując się na źródło w policji. Przeprowadzono dotąd kilka kontrolowanych wybuchów. Ten sam informator powiedział Reuterowi, że plany zamachów noszą "wszelkie znamiona" Al Kaidy.

apl

Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl