Świat

Syn Osamy bin Ladena stracił saudyjskie obywatelstwo. Nagroda za wskazanie kryjówki

Świat

Aktualizacja:

Departament Stanu USA ogłosił w czwartek, że osoba, która udzieli wskazówek dotyczących kryjówki syna Osamy bin Ladena - Hamzy, może liczyć na nagrodę w wysokości miliona dolarów. W ocenie amerykańskiej dyplomacji Hamza bin Laden wyrósł na nowego przywódcę Al-Kaidy. W piątek MSW Arabii Saudyjskiej poinformowało, że pozbawiło go obywatelstwa tego kraju.

Z opublikowanego w saudyjskiej prasie oświadczenia wynika, że Hamza bin Laden został pozbawiony obywatelstwa na mocy listopadowego królewskiego rozporządzenia.

29-letni mężczyzna figuruje od dłuższego czasu na "czarnej liście" terrorystów islamskich stanowiących zagrożenie dla interesów USA. W ostatnim okresie stał się bardziej aktywny niż dotychczas - zauważa agencja AFP.

"Od sierpnia 2015 roku opublikował cały szereg nagrań w mediach społecznościowych, w których nawoływał do ataków przeciwko Stanom Zjednoczonym i ich zachodnim sojusznikom. Groził też, że zaatakuje USA w odwecie za śmierć swego ojca w maju 2011 roku" - zaznaczono w komunikacie Departamentu Stanu.

Hamza grozi "kontynuacją walki z USA"

W lipcu 2016 roku Hamza bin Laden, zagroził Stanom Zjednoczonym, że dokona zemsty za zamordowanie ojca. Jak podał amerykański ośrodek SITE monitorujący strony dżihadystów, w 21-minutowym nagraniu audio zatytułowanym "Wszyscy jesteśmy Osamami" Hamza zapowiadał, że globalna walka przeciwko Stanom Zjednoczonym będzie kontynuowana.

W ocenie ekspertów zajmujących się zwalczeniem terroryzmu islamskiego 29-latek kieruje obecnie grupą Ansar al-Furqan, do której dołączają najbardziej zagorzali i bezwzględni zwolennicy Państwa Islamskiego, zaprawieni w bojach w Syrii.

Osama chciał uczynić syna swoim następcą

Z prywatnych listów, do jakich w 2015 roku dotarła agencja AFP wynika, że Osama bin Laden od dawna planował dla swego syna przywódczą rolę w Al-Kaidzie.

Przed zamachami z 11 września Hamza przebywał z ojcem i rodziną w Afganistanie, a następnie w Pakistanie, dokąd przeniosło się kierownictwo Al-Kaidy po amerykańskiej inwazji pod Hindukuszem.

Osama bin Laden został zabity 1 maja 2011 roku w Pakistanie przez komandosów z wyspecjalizowanej jednostki Navy SEALs. Przywódca Al-Kaidy był ścigany przez służby wielu krajów w związku z zamachami na World Trade Center 11 września 2001 roku.

Ustalono wizerunek, trwają poszukiwania

Wśród materiałów, jakie grupa, która zabiła Osamę, przywiozła do USA, znalazł się też film z wesela Hamzy, które odbyło się najprawdopodobniej w Iranie. Dzięki temu nagraniu udało się ustalić jego wizerunek jako dorosłego mężczyzny.

Trudno ustalić, czy Hamza bin Laden przebywa obecnie w Iranie, Syrii czy w Afganistanie - pisze AFP. Stąd apel Departamentu Stanu i milion dolarów nagrody za wskazanie jego kryjówki.

Autor: ads//now,ja / Źródło: PAP