Świat

Postkomuniści chcą, by Putin przemówił w Bundestagu

Świat


Czołowy polityk postkomunistycznej niemieckiej Lewicy Wolfgang Gehrcke zaproponował, by z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił przemówienie w Bundestagu.

- Z okazji wyzwolenia od faszyzmu Bundestag powinien zorganizować rozsądną imprezę okolicznościową, która przyczyni się do poprawy relacji z Rosją Wolfgang Gehrcke

- Z okazji wyzwolenia od faszyzmu Bundestag powinien zorganizować rozsądną imprezę okolicznościową, która przyczyni się do poprawy relacji z Rosją - powiedział Gehrcke w piątek na łamach dziennika "Der Tagesspiegel". - Proponuję, aby z tej okazji zaprosić do Bundestagu Putina, by mógł na forum parlamentu wygłosić przemówienie - wyjaśnił wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy. Jego zdaniem prezydent Niemiec Joachim Gauck powinien z kolei wziąć udział w obchodach rocznicy zakończenia II wojny światowej w Moskwie. Lewica jest obecnie największym klubem opozycyjnym w Bundestagu. Jest przeciwna sankcjom wobec Rosji, a odpowiedzialnością za konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy obarcza "faszystowskie" - jej zdaniem - siły w Kijowie. Partie koalicji rządowej zareagowały negatywnie na propozycję. - To absurdalny pomysł – powiedział przedstawiciel CDU Arnold Vaatz. Jego zdaniem celem tej inicjatywy jest "wybielenie" Rosji odpowiedzialnej za agresję wobec Ukrainy.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom / Źródło: PAP