Świat

Posłuchaj kosmicznych szmerów

Świat

Odgłosy z Saturna
Odgłosy z Saturna (NASA)Odgłosy z Saturna

Internet wykroczył już dawno poza granice atmosfery Ziemi. Można w nim znaleźć prawdziwe dźwięki z kosmosu, jakie zostały nagrane przez agencje kosmiczne i nasłuchujących amatorów. Dla chętnych czekają też całkiem poważne badania szmerów z odległych gwiazd.

"Muzyka kosmosu" może być usłyszana przez każdego z nas. Wystarczy nastawić radio pomiędzy stacjami i nasłuchiwać. Szumy które usłyszymy są właśnie dźwiękiem, jaki płynie do nas drogą radiową z odległych galaktyk.

Jednak, aby "usłyszeć" konkretne ciała niebieskie potrzeba już znacznie bardziej profesjonalnego sprzętu i przygotowania. Poza tym... trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Dlatego czasem lepiej oprzeć się na pracy profesjonalistów publikujących w Internecie.

spacesounds.com - strona pełna odgłosów z kosmosu 

Radio kosmiczne WWW

Nagrania, na jakie trafimy na licznych stronach to przede wszystkim wynik pracy agencji kosmicznych. Są to odgłosy zarejestrowane głównie przez radioteleskopy oraz urządzenia obserwacyjne, nasłuchowe i anteny sond kosmicznych, m.in. z sondy Cassini, krążącej wokół Saturna jakie można usłyszeć na naszej stronie.

Sam zbuduj swój radioteleskop 

Pokaźny zbiór takich odgłosów odnajdziemy m.in. na stronie zbudowanej w oparciu o materiały z NASA - "spacesounds.com". Za pomocą prostej nawigacji po Układzie Słonecznym (plus dwa pulsary i czarna dziura) otwiera się przed nami szeroka gama odgłosów - od stuków, po melodie rodem z Odysei Kosmicznej.

Zrób to samemu

Dla poszukujących sygnałów z dalekich rejonów kosmosu godna polecenia będzie strona projektu naukowego SETI z uniwersytetu Berkeley (Search for Extra-Terrestrial Intelligence), dzięki której możemy wspomóc program poszukiwania pozaziemskiej inteligencji.

Jeśli jednak chcemy sami rozpocząć "nasłuchiwanie" kosmosu (właściwie: obserwację obiektów astronomicznych z wykorzystaniem fal radiowych), zajrzyjmy na stronę radioastronomii Radio Jove, należącą do NASA. Tam znajdziemy - poza oprogramowaniem do analizy sygnału z radioteleskopów - wskazówki, jak samemu zbudować radioteleskop i "nasłuchiwać" dźwięków z kosmosu.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Odgłosy z Saturna (NASA)