Uciekł z niewoli islamistów. "Chciałem wrócić na Boże Narodzenie do rodziny"


Szwajcarski ornitolog, któremu udało się uciec z niewoli islamskich bojowników na Filipinach, wrócił w piątek do Zurychu.

49-letni obywatel Szwajcarii Lorenzo Vinciguerra został porwany w lutym 2012 roku przez grupę Abu Sajef.

W niedzielę 6 grudnia udało mu się uciec. W piątek wylądował na lotnisku w Zurychu, gdzie spotkał się z dziennikarzami.

Vinciguerra powiedział, że czuje ogromną ulgę, iż udało mu się wrócić do domu. Podziękował tym, którzy zakulisowo pracowali nad zabezpieczeniem jego powrotu do domu.

Starcie z bojownikiem

Mężczyzna w niewoli mocno schudł, ma bliznę na policzku. Oświadczył, że decyzję o ucieczce podjął w listopadzie, w dniu swoich urodzin. Nie chciał spędzić kolejnych, już trzecich, świąt Bożego Narodzenia na Filipinach, z dala od rodziny.

- Wiedziałem, że muszę się stamtąd wydostać - powiedział. Na ucieczkę wybrał dzień, gdy jego porywacze świętowali wesele. Czuł, że mu się uda.

Filipińskie wojsko oświadczyło, że Vinciguerra uciekł o poranku z miejsca przetrzymywania i przez dżunglę przedarł się na południe wyspy Jolo. Uciekał pod ostrzałem. Jeden z islamistów gonił Szwajcara z maczetą. Doszło do starcia, w czasie którego Vinciguerra został ranny w policzek. Sam w odpowiedzi zaatakował go odebraną maczetą. Według niepotwierdzonych informacji, islamista zmarł.

400 bojowników w organizacji

Nie wiadomo, jaki jest los Holendra, 54-letniego Ewolda Horna, uprowadzonego z Vinciguerrą. Podróżowali oni razem w lutym 2012 roku, aby sfotografować rzadkie ptaki na archipelagu Tawi-Tawi, w pobliżu wyspy Jolo na południu Filipin. Zostali uprowadzeni przez bojówki Abu Sajef.

Organizacja ta, licząca około 400 bojowników, znajduje się na amerykańskiej liście organizacji terrorystycznych. Obarcza się ją odpowiedzialnością za liczne zamachy bombowe i zabójstwa. Często porywa dla okupu cudzoziemców i chrześcijan, którzy dominują na Filipinach.

[object Object]
"Zdrajcy" w samochodzie, detonator w dłoni czterolatka. Pierwsza egzekucja "Jihadi Juniora"tvn24
wideo 2/8

Autor: pk//rzw/kwoj / Źródło: rappler.com, Sputnik

Pozostałe wiadomości