Świat

Porwane zakonnice są już bezpieczne

Świat


Dwanaście porwanych w Syrii zakonnic zostało uwolnionych. W niedzielę mniszki dotarły do Libanu, skąd wyruszyły do Damaszku - poinformowały w niedzielę libańskie służby bezpieczeństwa.

Porwane na początku grudnia zakonnice przetrzymywano na zachodzie Syrii. Według libańskich źródeł w minionym tygodniu przewieziono je do miasta Arsal w Libanie, a w niedzielę wyruszyły do Damaszku.

Wymiana na więzione kobiety

Zakonnice porwali z miejscowości Malula, na zachodzie Syrii, rebelianci z islamistycznej grupy Wolny Kalamun. Żądali wymiany mniszek na 138 kobiet przetrzymywanych w więzieniach przez reżim Baszara el-Asada.

Przedstawiciel rebeliantów zapewniał, że prawosławne zakonnice są bezpieczne, jednak "zostaną uwolnione dopiero po spełnieniu kilku żądań, w tym uwolnienia przez reżim tysiąca więzionych kobiet".

Sposób, w jaki zakonnice odzyskały wolność, nie jest znany.

Syryjska mniejszość chrześcijańska do tej pory starała się nie opowiadać po którejś ze stron konfliktu w Syrii. Jednak z niepokojem zauważa wzrost znaczenia radykalnych grup islamistycznych wewnątrz sił rebelianckich.

Autor: pk\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: