Prezydent Portugalii zawetował ustawę legalizującą eutanazję

Źródło:
PAP, Reuters

Ustawa legalizująca eutanazję w Portugalii została zawetowana przez prezydenta. Teraz wróci do jednoizbowego parlamentu. Marcelo Rebelo de Sousa już drugi raz w tym roku odmówił podpisania przepisów pozwalających na legalizację tak zwanej śmierci medycznie wspomaganej.

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa zawetował ustawę legalizującą w tym kraju eutanazję w poniedziałek pod koniec dnia. Zgodnie z uwagami głowy państwa, opublikowanymi przez prezydencką kancelarię, Rebelo de Sousa wskazał na sprzeczność w zatwierdzonych w listopadzie tego roku zasadach dopuszczających obywateli do eutanazji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Portugalski prezydent stwierdził, że w ustawie napisano, że do śmierci medycznie wspomaganej kwalifikują się osoby "śmiertelnie chore", ale dopuszczono również przerwanie życia pacjentów cierpiących na "choroby nieuleczalne" i "ciężkie schorzenia". Rebelo de Sousa nazwał to "sprzecznością prawną".

Parlament w Portugalii, Zgromadzenie Republiki, może teraz zmienić ustawę lub odrzucić weto prezydenta. Jest jednak mało prawdopodobne, by miał na to czas, zanim zostanie rozwiązany przed przedterminowymi wyborami zaplanowanymi na 30 stycznia.

Eutanazja w Portugalii. Dwie ustawy bez poparcia prezydenta

Zawetowana przez prezydenta ustawa została przyjęta przez jednoizbowy parlament 5 listopada tego roku głównie dzięki głosom rządzących krajem socjalistów oraz mniejszych ugrupowań lewicowych i liberalnych.

Przewidywała, że eutanazji może poddać się osoba dorosła po wcześniejszych konsultacjach lekarskich. W ich trakcie konieczne miało być potwierdzenie, że pacjent cierpi w sposób chroniczny lub jest nieuleczalnie chory.

Zatwierdzony w listopadzie dokument to druga przyjęta w tym roku przez portugalski parlament ustawa legalizująca eutanazję. Pierwsza, uchwalona 29 stycznia tego roku, została skierowana przez prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego tego kraju, a ten uznał ją za niezgodną z ustawą zasadniczą kraju. Portugalski TK uznał wówczas, że przepisy legalizujące eutanazję kolidują między innymi z zawartą w konstytucji zasadą nienaruszalności ludzkiego życia.

Autorka/Autor:akr\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Andre Roque Almeida / Shutterstock