Cichanouska w Portugalii. Spotkała się z Jose Manuelem Barroso

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP
Cichanouska o przyszłości protestów na Białorusi podczas spotkania Klubu Wyborczej. "Kocioł kipi. W końcu przykrywkę wysadzi"Wyborcza.pl
wideo 2/4
Wyborcza.plCichanouska o przyszłości protestów na Białorusi podczas spotkania Klubu Wyborczej. "Kocioł kipi. W końcu przykrywkę wysadzi"

Liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska podczas trzydniowej wizyty w Lizbonie mówi o walce Białorusinów o prawa człowieka. W czwartek spotkała się z byłym szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso.

Podczas spotkania z Jose Manuelem Barroso Swiatlana Cichanouska wezwała byłego przewodniczącego Komisji Europejskiej do działań na forum unijnym na rzecz białoruskiej opozycji demokratycznej. Jej apel spotkał się z pozytywnym odbiorem ze strony szefa KE w latach 2004-2014. Barroso wyraził zadowolenie z odbytej rozmowy, chwaląc Cichanouską za działania podejmowane na rzecz wolności Białorusinów.

- To bardzo odważna osoba, która walczy o wolne i uczciwe wybory na Białorusi. Jesteśmy z nią w jej walce na rzecz praw człowieka, wolności i demokracji - powiedział po spotkaniu były szef KE.

Cichanouska w Portugalii

Podczas rozpoczętej w czwartek czterodniowej wizyty w Portugalii Cichanouska spotka się również z premierem Portugalii Antonio Costą oraz ministrem spraw zagranicznych tego kraju Augusto Santosem Silvą. Obaj już wcześniej zapewniali ją o swoim poparciu dla walki Białorusinów o demokrację w ich kraju.

Przed wylotem do Lizbony, do której Cichanouska udała się z Helsinek, opozycjonistka wezwała mieszkających w Portugalii rodaków oraz osoby popierające białoruską opozycję do udziału w sobotnim wiecu w stolicy tego kraju przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki. Wiec w Lizbonie zorganizuje stowarzyszenie Pradmova, gromadzące w swoich szeregach między innymi białoruskich imigrantów mieszkających w Portugalii.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/JMDBarroso

Tagi:
Raporty: