Portugalia objęła przewodnictwo w Unii

 
Portugalia obejmuje prezydencję nad UETVN24

Premier obejmującej przewodnictwo w UE Portugalii Jose Socrates powiedział, że wątpliwości Polski co do mandatu negocjacyjnego w sprawie nowego traktatu unijnego są nieporozumieniem. Przyznał, że chciałby również lepszych stosunków Unii z Rosją.

Lizbona obejmuje w niedzielę półroczne przewodnictwo w UE. W ciągu prezydencji portugalskiej mają się zakończyć prace nad nowym unijnym traktatem, który zastąpi odrzuconą przez Francję i Holandię eurokonstytucję. Na czerwcowym szczycie w Brukseli unijni przywódcy porozumieli się w sprawie mandatu, stanowiącego projekt nowego traktatu Unii. Zgodnie z postanowieniami, nowy traktat ma przyjąć do końca tego roku Konferencja Międzyrządowa.

Jose Socrates, premier Portugalii, odniósł się do wątpliwości, które mają Polacy, co do mandatu negocjacyjnego w sprawie traktatu unijnego. - Mamy do czynienia z nieporozumieniem, które szybko zostanie wyjaśnione. Przecież przy stole było 27 przywódców, a nie 26. Myślę, że wszystko było jasne - powiedział Socrates, pytany o możliwość doprecyzowanie w toku prac Konferencji Międzyrządowej tzw. kompromisu z Joaniny.- Polski prezydent był obecny przy stole i jestem spokojny, jeżeli chodzi o dalsze prace nad traktatem - dodał portugalski premier. - Mamy bardzo jasny i precyzyjny mandat, Teraz trzeba go przełożyć na język traktatu - podkreślił.

Premier Jarosław Kaczyński powiedział , że sprawa tzw. kompromisu z Joaniny "będzie musiała być ostatecznie załatwiona" na Konferencji Międzyrządowej, która ma do końca roku przygotować traktat reformujący UE. Polska chciałaby, by doprecyzowany został zapis o tzw. "rozsądnym czasie" podczas którego - zgodnie z kompromisem z Joaniny - muszą być prowadzone dalsze negocjacje.

Portugalia, podczas swojej prezydencji, poza zakończeniem prac nad nowym traktatem, chce też lepszych stosunków UE z Rosją. - Naszym obowiązkiem jest nawiązać lepszą współpracę, a nie wzmagać napięcia i dolewać oliwy do ognia. Od najmłodszych lat w szkole uczono mnie o tym, że Rosja jest niezwykle ważna dla Europy - powiedział Socrates, przywołując wielkich rosyjskich pisarzy takich jak Lew Tołstoj czy Fiodor Dostojewski.- Jestem przekonany, ze zarówno w interesie UE jak i Rosji jest zbudowanie relacji strategicznych" - powiedział Socrates. Przyznał, że z Rosją trzeba mówić o prawach człowieka, "ale nie można podkreślać tylko tego co nas różni, a trzeba też mówić o tym co nas łączy". Premier zapewnił, że Portugalia zrobi wszystko co w jej mocy, by rozpocząć negocjacje nowego porozumienia o partnerstwie i współpracy UE-Rosja.

Po półrocznym kierowaniu Unią Europejską Niemcy przekazały Portugalii przewodnictwo we Wspólnocie 27 krajów. Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier wręczył w Berlinie szefowi dyplomacji portugalskiej Luisowi Amado pałeczkę sztafetową w unijnych barwach.

Uroczystość odbyła się pod Bramą Brandenburską, symbolizującą przezwyciężenie po zakończeniu zimnej wojny podziału Niemiec i Europy. Obaj ministrowie rozdawali zgromadzonej publiczności piłki. Przed południem Steinmeier spotkał się z ministrami spraw zagranicznych pięciu krajów Azji Środkowej - Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu. Nawiązanie bliższej współpracy UE z krajami tego regionu było jednym z celów Niemiec./W komunikacie wydanym przez niemieckie MSZ stwierdzono, że Unię łączy z krajami środkowoazjatyckimi wiele wspólnych interesów: od działań na rzecz pokoju w Afganistanie, poprzez walkę z handlem narkotykami i ekstremizmem aż do dostaw energii.

Steinmeier obiecał pięciu krajom pomoc w wysokości 750 milionów euro. Te środki mają być w najbliższych latach przeznaczone na projekty oświatowe, ochronę środowiska, kulturę i walkę z terroryzmem. Niemcy opracowały strategię partnerstwa wobec tego regionu, atrakcyjnego dla Wspólnoty ze względu na bogate zasoby źródeł energii.

Źródło: PAP/Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24