Gubernator odszedł w atmosferze skandalu. Jest następczyni

TVN24


Dotychczasowa minister sprawiedliwości w rządzie Portoryko, Wanda Vazquez Garced została zaprzysiężona na nową gubernator Portoryko, które jest terytorium stowarzyszonym z USA. Ceremonia odbyła się w portorykańskim Sądzie Najwyższym w San Juan. Wanda Vazquez to już drugi gubernator Portoryko od złożenia 3 sierpnia urzędu przez Ricarda "Ricky'ego" Rossello.

Rossello ustąpił na fali protestów społecznych wywołanych jego obraźliwymi uwagami o kobietach, portorykańskiej legendzie - piosenkarzu Rickym Martinie - i biedniejszych Portorykańczykach.

Afera Rossello

Tak zwana sprawa Rickyleaks w ciągu ostatnich tygodni ogniskowała na sobie uwagę opinii publicznej w zamieszkiwanym przez 3,2 miliona mieszkańców Portoryko.

Opublikowane przez hakerów obraźliwe, często obsceniczne uwagi Rossello stały się symbolem arogancji władzy w ogarniętym kryzysem ekonomicznym Protoryko, przyczyniając się do wielu protestów ulicznych. Między innymi przed rezydencją gubernatora w San Juan zorganizowano pikietę obywatelską.

Skompromitowany gubernator zapowiadał początkowo, że nie będzie ubiegać się o reelekcję, ale nie ma zamiaru podawać się do dymisji przed zakończeniem kadencji.

Od 1948 roku gubernatorzy Portoryko są wybierani w głosowaniu powszechnym na 4-letnią kadencję. 40-letni Ricardo "Ricky" Antonio Rossello został wybrany w 2016 roku. Polityk uzyskał wtedy prawie 51 proc. oddanych głosów. Wcześniej deklarował, że zamierza ponownie kandydować po upływie kadencji w 2020 roku.

Ustępujący Rossello wyznaczył na swego zastępcę sekretarza stanu Pedro Pierluisiego, ale portorykański Sąd Najwyższy zakwestionował tę kandydaturę, ponieważ Pierluisi nie uzyskał aprobaty obu izb portorykańskiego Kongresu, gdy obejmował urząd.

Nieprzychylne artykuły w prasie

Jak twierdzi Pierluisi, "nie było to możliwe, bo mianowano go w okresie wakacyjnej przerwy w obradach parlamentu". W ocenie sędziów Sądu Najwyższego Portoryko urzędowanie Pierluisiego na stanowisku szefa dyplomacji było "pozakonstytucyjne".

59-letnia Vazquez pełniła obowiązki ministra sprawiedliwości od 2017 roku. Jak podkreśla Reuters, polityk nie paliła się do objęcia funkcji gubernatorskiej, ponieważ doskonale zdaje sobie sprawę, iż społeczeństwo kojarzy ją z Rossello jako jego jedną z najbliższych współpracowniczek. Ponadto - w prasie pojawiły się ostatnio artykuły przypisujące korupcję świeżo upieczonej gubernator.

W swym krótkim wystąpieniu w Sądzie Najwyższym Vazquez obiecała "skoncentrować się na przywróceniu porządku w Portoryko w pokojowy sposób".

"Wolne Państwo Stowarzyszone"

Od 25 lipca 1952 roku Portoryko jest "Wolnym Państwem Stowarzyszonym" ze Stanami Zjednoczonymi, w którym obowiązuje na równi ustawodawstwo amerykańskie i portorykańskie.

Kraj wysyła do Kongresu USA swego komisarza-rezydenta, niemającego tam jednak prawa głosu. Za obronę i politykę zagraniczną wyspy odpowiedzialny jest Kongres USA.

Portoryko to terytorium nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych

Autor: asty//now / Źródło: PAP