Świat

Nowe porozumienie w Mińsku. Ciężka broń ma zostać wycofana z frontu

Świat


Trójstronna grupa kontaktowa podpisała we wtorek w Mińsku porozumienie o wycofaniu z linii walk na wschodniej Ukrainie czołgów i broni o kalibrze poniżej 100 mm - poinformował reprezentujący OBWE w tej grupie Martin Sajdik.

- Dziś wieczorem (Leonid) Kuczma, ambasador (Azamat) Kulmuchametow i ja osobiście złożyliśmy podpisy pod szeregiem posunięć – oświadczył Sajdik. Dodał, że dokument na razie został podpisany przez przedstawicieli samozwańczych republik donieckiej i ługańskiej, Denysa Puszylina i Władysława Dejnego, ale przywódcy republik - Ołeksandr Zacharczenko i Ihor Płotnicki - obiecali, że także to uczynią. Dejnego powiedział, że ma to nastąpić w środę. Czołgi, broń kalibru do 100 mm oraz moździerze kalibru do 120 mm mają zostać wycofane na odległość 15 km od linii rozgraniczenia.

Dwa etapy

Przewidziano dwa etapy tej operacji.

Pierwszy ma się rozpocząć dwa dni po całkowitym przerwaniu ognia i objąć większą część strefy bezpieczeństwa w obwodzie ługańskim. - Najpierw czołgi, potem broń artyleryjska i moździerze. Pierwszy etap potrwa 15 dni – oświadczył Sajdik. Drugi etap będzie dotyczył pozostałej części strefy bezpieczeństwa i potrwa 24 dni. Specjalna misja obserwacyjna OBWE ma monitorować realizację podpisanego dokumentu. Od czasu wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy w kwietniu zeszłego roku, po zaanektowaniu Krymu przez Rosję, życie straciło ponad 7 tysięcy ludzi.

Autor: dln//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości