"Więcej żołnierzy na granicach". Porozumienie USA, Meksyku, Hondurasu i Gwatemali

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Doradca Białego Domu Tyler Moran poinformował, że Stany Zjednoczone zawarły porozumienia w sprawie migrantów z Meksykiem, Hondurasem i Gwatemalą. Sposobem na poradzenie sobie z coraz większym ich napływem do Stanów Zjednoczonych ma być wzmocnienie granic tych krajów poprzez zwiększenie na nich liczby żołnierzy.

- Zawarliśmy umowy na umieszczenie większej liczby żołnierzy na granicach tych państw. Meksyk, Honduras i Gwatemala zgodziły się to zrobić - powiedział doradca Białego Domu Tyler Moran stacji MSNBC. Umowy mają zabezpieczyć granice tych państw przed coraz większym napływem migrantów, którzy w nielegalny sposób chcą się przedostać do USA.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Nie podano szczegółów porozumień, nie wiadomo też, czy wykraczają one poza istniejące środki egzekucyjne w tych krajach. Agencja Reuters informowała w marcu, że Meksyk zintensyfikował działania, mające na celu powstrzymanie imigrantów nielegalnie przejeżdżających na północ w kierunku granicy USA i wzmocnił siły wzdłuż granicy z Gwatemalą.

W styczniu, tuż przed objęciem urzędu prezydenta przez Joe Bidena, Gwatemala użyła sił bezpieczeństwa, aby zatrzymać karawanę migrantów zmierzającą do USA. Gwatemalski rząd zapewniał wówczas, że będzie nadal starał się przeciwdziałać przemieszczaniu się dużych grup migrantów.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP