Poroszenko ze wsparciem USA. Druga rozmowa z Bidenem w ciągu dwóch dni

Świat


Wiceprezydent USA Joe Biden powiedział w środę przez telefon nowemu prezydentowi Ukrainy Petro Poroszence, że Waszyngton mocno wspiera negocjacje między Kijowem, Moskwą i zagranicznymi dyplomatami w celu rozwiązania kryzysu ukraińskiego - powiadomił Biały Dom.

Jak poinformowano w komunikacie, była to druga rozmowa Bidena z Poroszenką w ciągu dwóch dni.

Amnestia wciąż możliwa

Biały Dom powiadomił, że ukraiński prezydent przekazał w rozmowie, iż wciąż aktualna jest jego oferta amnestii dla rebeliantów, którzy złożą broń, lub możliwość ich powrotu do Rosji.

Wiceprezydent USA powiedział, że Stany Zjednoczone popierają plan pokojowy, jaki Poroszenko przedstawił w sobotę podczas swojej inauguracji. Biden dodał, że Moskwa musi uznać Poroszenkę za prawowitego przywódcę Ukrainy, zaprzestać wspierania prorosyjskich separatystów i przeciwdziałać przedostawaniu się broni przez granicę.

Plan pokojowy

Plan pokojowy Petra Poroszenki przewiduje, że Rosja uzna wyniki wyborów prezydenckich na Ukrainie, separatyści na wschodzie kraju wstrzymają ogień, a ludność cywilna będzie mogła opuścić rejon walk przez specjalny korytarz ratowniczy.

W niedzielę, dzień po swym zaprzysiężeniu, prezydent Poroszenko oświadczył, że chce doprowadzić do zakończenia walk na wschodniej Ukrainie już w tym tygodniu. Rozmowy na ten temat prowadzą w ramach trójstronnej grupy kontaktowej ambasador Rosji na Ukrainie Michaił Zurabow, ambasador Ukrainy w Niemczech Pawło Klimkin i przedstawicielka OBWE Heidi Tagliavini.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/35

Autor: kka / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: