Świat

Poroszenko zapowiada jednostronne przerwanie ognia na wschodzie

Świat

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Siły rządowe Ukrainy w trybie jednostronnym przerwą działania bojowe na wschodzie kraju, żeby dać możliwość rozbrojenia się prorosyjskim separatystom - oświadczył w środę prezydent Petro Poroszenko.

Szef państwa ukraińskiego dodał, że okres przerwania ognia będzie bardzo krótki i że powinno w tym czasie dojść do rozbrojenia nielegalnych formacji zbrojnych i do przywrócenia ładu w regionie.

Nie ma informacji, kiedy miałoby dojść do wstrzymania ognia i czy będzie ono uzależnione od spełnienia jakichś dodatkowych warunków. Prezydent wskazał, że władze Ukrainy zaproponowały amnestię dla tych, którzy złożą broń, a nie dopuścili się ciężkich przestępstw. Poroszenko zapowiedział, że zaproponuje korytarz, którym rosyjscy najemnicy będą mogli opuścić bez broni terytorium Ukrainy.

"14 kroków politycznych do rozwiązania kryzysu"

Poroszenko podkreślił, że kluczowym elementem jego planu pokojowego, rozpoczynającego się od jednostronnego przerwania ognia, jest wniesienie projektu zmian w konstytucji Ukrainy, z "głęboką decentralizacją władzy" - informuje Interfax-Ukraina. Według prezydenta plan pokojowy przewiduje "14 kroków politycznych, które będą opublikowane w najbliższych dniach".

Szef państwa ukraińskiego wyraził nadzieję, że "w bardzo krótkim czasie poparcie dla tego planu pokojowego zademonstruje wielu uczestników obecnej sytuacji". Podkreślił, że władze Ukrainy oczekują uwolnienia zakładników i niezwłocznego opuszczenia zajętych gmachów. Poroszenko powiedział, że trwają przygotowania do realizacji planu pokojowego. - Niezbędnym elementem tego planu jest uszczelnienie granicy państwowej – zaakcentował, zwracając uwagę, że istnieje wielkie ryzyko, iż przerwanie ognia zostanie wykorzystane przez przestępców.

Dzień wcześniej Petro Poroszenko rozmawiał telefonicznie o ewentualnym zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainy z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

Operacja na wschodzie

Przez kilka dni Ukraina rozpatrywała możliwość wprowadzenia stanu wojennego w objętych prorosyjską rebelią obwodach oraz zamknięcie granic z Federacją Rosyjską.

Ukraina prowadzi od początku kwietnia na wschodzie kraju operację antyterrorystyczną wymierzoną w prorosyjskich separatystów. Prócz sił milicji i Gwardii Narodowej MSW uczestniczy w niej ukraińskie wojsko. Konflikt kosztował życie już kilkaset osób.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kło//rzw/zp / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: