Świat

Poroszenko zapewnił Berlin i Paryż, że wojsko prowadzi wojnę "powściągliwie"

Świat


Prezydent Petro Poroszenko rozmawiał przez telefon z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz francuskim prezydentem Francois Hollande'em. Tematem była oczywiście wojna na wschodzie Ukrainy. Ukrainiec zapewniał, że wojsko będzie unikać strat wśród ludności cywilnej.

O trójstronnej rozmowie, trwającej około 40 minut, poinformowały Pałac Elizejski i urząd kanclerski. Według komunikatu wydanego przez siedzibę francuskiego prezydenta jednym z tematów rozmowy było m.in. zapewnienie ze strony prezydenta Ukrainy, że działania wojskowe będą prowadzone w sposób powściągliwy, by uniknąć strat wśród cywilów. Poroszenko opisywał też ogólnie sytuację po odbiciu kilku miast z rąk separatystów.

Dyplomatyczne oświadczenia

Ponadto - podano w komunikacie - Merkel i Hollande podkreślili konieczność szybkiego rozwiązania politycznego kryzysu na Ukrainie, które będzie się opierało na dwustronnym zawieszeniu broni, uruchomieniu mechanizmu kontroli granicy przez OBWE oraz uwolnieniu wszelkich zakładników. Oboje wezwali też Rosję do skutecznego kontrolowania granicy rosyjsko-ukraińskiej oraz do wywarcia presji na separatystów, by przystąpili do negocjacji. Pałac Elizejski poinformował, że będzie to temat "ich kontaktu" z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w najbliższych dniach. Rzecznik rządu niemieckiego Steffen Seibert poinformował, że kanclerz i prezydent wezwali też Moskwę, by wykorzystała swoje wpływy wśród prorosyjskich separatystów, aby powstrzymać napływ broni oraz bojowników na Ukrainę. Merkel wyraziła też nadzieję, że wkrótce podjęte zostaną ponownie rozmowy grupy kontaktowej z udziałem separatystów, by jak najszybciej można było omówić warunki obustronnego zawieszenia broni i plan pokojowy - powiedział Seibert.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mk//kdj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: