Świat

Poroszenko zakazał współpracy wojskowej z Rosją

Świat

Ukraine Ministry of Defence/FacebookPrezydent nie chce, by Rosjanie mieli jakikolwiek wgląd w działania ukraińskich wojskowych

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zabronił współpracy z Rosją w sferze wojskowej – oświadczył pierwszy wicepremier Witalij Jarema w poniedziałek późnym wieczorem, po zakończeniu posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

- Od dzisiaj wstrzymujemy wszelką współpracę w dziedzinie wojskowej z Federacją Rosyjską – powiedział Jarema, występując w jednym z programów telewizyjnych.

Podtrzymana decyzja Turczynowa

Wcześniej na Ukrainie obowiązywał dekret wydany jeszcze przez p.o. prezydenta Ołeksandra Turczynowa, na mocy którego zabronione było dostarczanie Rosji broni i sprzętu wojskowego poza wyrobami o podwójnym zastosowaniu, takimi jak silniki do helikopterów, wykorzystywane zarówno dla potrzeb armii, jak i lotnictwa cywilnego.

Między Kijowem a Moskwą trwa konflikt związany z działalnością prorosyjskich separatystów we wschodnich obwodach Ukrainy. Obie strony spierają się także o ceny gazu dla odbiorców ukraińskich; w poniedziałek Gazprom ogłosił, że w związku z brakiem porozumienia w tej sprawie całkowicie wstrzymuje dostawy gazu dla Ukrainy.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: adso//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ukraine Ministry of Defence/Facebook

Tagi:
Raporty: