Świat

Poroszenko w Sejmie: wybaczamy i prosimy o wybaczenie

Świat

Aktualizacja:
Petro Poroszenko w Sejmie
Petro Poroszenko w Sejmietvn24
wideo 2/11

- Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie - powiedział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podczas przemówienia wygłoszonego w środę w polskim parlamencie, cytując przysłowie. - Polacy wyciągnęli do nas braterską rękę, gdy wróg przekroczył próg naszego domu. O waszej pomocy Ukraińcy nigdy nie zapomną - stwierdził. W Sejmie Poroszenko nawiązał także do trudnej polsko-ukraińskiej historii.

Wcześniej w środę Poroszenko spotkał się z m.in. z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Ukraiński prezydent początek przemówienia wygłosił po polsku. - W imieniu narodu ukraińskiego pragnę podziękować za zaszczyt zwrócenia się do narodu polskiego za pośrednictwem reprezentantów zasiadających w obu izbach parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej - mówił Poroszenko.

Poroszenko: wybaczamy i prosimy o wybaczenie

Poroszenko w swoim przemówieniu odniósł się do sprawy trudnej polsko-ukraińskiej historii. Powiedział, że Ukraińcy są inspirowani przez liderów Kościołów, którzy po latach nawiązując do tragicznych kart wspólnej historii mówili: wybaczamy i prosimy o wybaczenie.

- Uważam, że powinniśmy wkładać wszelkie nasze wysiłki i działania w to, by doprowadzić do pojednania i połączenia naszych narodów - podkreślił Poroszenko. Polityk odwołał się też do słów prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego, który powiedział, że "przeszłość, nawet najbardziej dramatyczna, nie może dzielić" Polski i Ukrainy. - Jesteśmy inspirowani przez liderów naszych Kościołów, którzy (...) mówili, że wybaczamy i prosimy o wybaczenie - podkreślił ukraiński prezydent, wywołując brawa.

"Polacy wyciągnęli do nas braterską rękę"

Poroszenko mówił także o wydarzeniach z ostatnich miesięcy. Podkreślił, że Polacy jako pierwsi potwierdzili niezależność Ukrainy od sąsiada. - Ukraińcy zawsze będą o tym pamiętać - podkreślił.

- W tej szczególnej chwili chcę podziękować za to, że pozostajecie z nami w najtrudniejszych momentach współczesnych dziejów naszego państwa i narodu - powiedział prezydent Ukrainy. - Polacy wyciągnęli do nas braterską rękę, gdy wróg przeskoczył próg naszego domu. O waszej pomocy Ukraińcy nigdy nie zapomną - podkreślił.

Dla Ukrainy - kontynuował - wsparcie Polski i Polaków oraz okazana solidarność są niezmiennie ważne. Bo, jak uczy przysłowie, prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie - dodał Poroszenko po polsku.

Przemówienie ukraińskiego prezydenta zgromadzeni nagrodzili owacją na stojąco.

"Krym to dla nas otwarta rana"

Poroszenko w przemówieniu odniósł się do aneksji ukraińskiego półwyspu w marcu 2014 roku. - Krym jest dla nas otwartą raną. Nie da się usprawiedliwić jego aneksji - oświadczył.

Poroszenko podkreślił, że aneksja Krymu stanowiła "brutalne naruszenie prawa międzynarodowego". - Dzisiaj Krym jest pod władzą okupacyjną. Panuje tam bezprawie. Tatarzy krymscy i Ukraińcy zostali pozbawieni swoich praw politycznych i kulturowych - mówił.

- Ale ja, my wszyscy wierzymy w to, że flaga ukraińska będzie powiewać nad tym wielonarodowym półwyspem - podkreślił prezydent.

Poroszenko nawiązał także do legendy Lecha, Czecha i Rusa. Podkreślił, że wzajemne wpływy polskie i ukraińskie wspólnie kształtowały przez stulecia oba narody. - Jesteśmy narodami bliskimi sobie duchem, językiem, dzielimy te same wartości: europejskie i chrześcijańskie - zaznaczył.

Według niego droga, jaką przez stulecia kroczyły oba narody, nie była prosta, często - tragiczna. - Razem byliśmy w różnych wielkich imperiach, które znikały, pozostawiając nam nieporozumienia i waśnie - mówił. - W naszej historii mamy także wspólne zwycięstwa nad naszymi wrogami, ale były też takie rzeczy, o których nie chciałoby się nawet pamiętać - dodał Poroszenko.

"Krym jest dla nas otwartą raną"
"Krym jest dla nas otwartą raną"tvn24

Ukraina walczy nie tylko o swoje bezpieczeństwo

Poroszenko podkreślił, że konflikt w Donbasie to nie tylko sprawa samej Ukrainie. - Jesteśmy gotowi do tego, by pokazać, że jesteśmy zdolni do obrony pokoju i demokracji, jeśli trzeba z orężem w ręku. My bronimy nie tylko Ukrainy, naszej suwerenności, integralności terytorialnej, swobody. Dziś bronimy - na naszych rubieżach wschodnich - Europy, spraw europejskich, bronimy demokracji - powiedział Poroszenko.

Prezydent Ukrainy uważa, że w ostatnich 20 latach Polska pokazała, że jest zdolna osiągać niezwykłe wyniki w rozwoju kraju, natomiast Ukraina część tych lat utraciła. "Dziś jesteśmy przepełnieni determinacją, by dogonić i pokazać, że jesteśmy zdolni do reformowania naszego kraju" - powiedział prezydent Ukrainy.

Polska "europejskim tygrysem gospodarczym"

Ukraiński przywódca z mównicy sejmowej chwalił Polskę za rozwój. Oświadczył, że jest dla Ukrainy symbolem sukcesu wprowadzania i realizacji wyboru europejskiego oraz wdrożenia reform. Ocenił też, że nasz kraj jest "europejskim tygrysem gospodarczym".

- Naprawdę szczerze się cieszymy tym, co państwu udało się osiągnąć w ciągu ostatnich dziesięcioleci - powiedział Poroszenko w środę w polskim parlamencie.

Zdaniem ukraińskiego prezydenta, Polska jest "europejskim tygrysem gospodarczym". - To Polska właśnie niweluje pojęcie starej i nowej Europy, to pojęcie zniknęło z leksykonu europejskiego i to dzięki państwu - podkreślił Poroszenko.

Poroszenko: marzy mi się Parlament Europejski

Petro Poroszenko mówił w środę, że marzy o tym, żeby Ukraina weszła do UE, a on sam mógł kandydować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Rewolucja godności spełni się dopiero wtedy, gdy na stronie Unii Europejskiej pojawi się także wersja strony w języku ukraińskim - podkreślał Poroszenko. - Marzę o tym - dodał, wzbudzając falę oklasków.

Przekonywał, że Ukraińcy mają świadomość, że nikt nie przeprowadzi za nich reform, że sami muszą zmienić swój kraj na lepsze. Przypomniał ukraiński dokument "Strategia 2020", który ma zapewnić wypełnienie przez jego kraj umowy stowarzyszeniowej i doprowadzić do tego, by w roku 2020 Ukraina mogła złożyć wniosek o członkostwo w Unii.

- Polska też walczyła o swoje prawo bycia członkiem Unii Europejskiej, my będziemy podążać państwa tropem i zwyciężymy - oświadczył Poroszenko.

"Krym jest dla nas otwartą raną"
"Krym jest dla nas otwartą raną"tvn24
wideo 2/11

Autor: pk//plw/kka / Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty: