Świat

Poroszenko: utworzyć korytarz dla cywilów

Świat


Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko polecił utworzenie bezpiecznego korytarza dla ludności cywilnej, która chce opuścić strefę operacji antyterrorystycznej przeciwko separatystom prorosyjskim na wschodzie kraju – poinformowały prezydenckie służby prasowe.

Decyzja ta zapadła podczas spotkania prezydenta z szefami Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), MSW, Ministerstwa Obrony i Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Administracja prezydencka przekazała, że taki korytarz jest niezbędny, by "nie dopuścić do nowych ofiar w rejonie operacji antyterrorystycznej". Szefowie resortów otrzymali zadanie "zapewnienia wszelkich niezbędnych warunków, by ludność cywilna mogła opuścić" strefę walk. Organizacją ewakuacji, a także pomocą medyczną dla wywożonych ludzi ma zająć się rząd. Lokalna administracja ma z kolei zadbać o zakwaterowanie ewakuowanych. W niedzielę, dzień po swym zaprzysiężeniu, prezydent Poroszenko oświadczył, że chce doprowadzić do zakończenia walk na wschodniej Ukrainie już w bieżącym tygodniu.

"Strony doszły do porozumienia"

Kwestia ta jest omawiana w ramach trójstronnej grupy kontaktowej z udziałem ambasadora Rosji na Ukrainie Michaiła Zurabowa, ambasadora Ukrainy w Niemczech Pawła Klimkina i przedstawicielki OBWE Heidi Tagliavini.

Według MSZ Ukrainy w poniedziałek "strony doszły do porozumienia w sprawie kluczowych etapów" realizacji planu Poroszenki, którego celem jest deeskalacja sytuacji na wschodzie kraju w obwodach donieckim i ługańskim, gdzie od dwóch miesięcy trwa operacja antyterrorystyczna wymierzona w separatystów prorosyjskich.

O szczegółach ustaleń nie poinformowano. Wiadomo jedynie, że rozmowy trwały w niedzielę i poniedziałek oraz że ich uczestnicy umówili się na kolejne spotkania.

"Pierścień się zaciska"

Także w poniedziałek minister obrony Ukrainy Mychajło Kowal poinformował, że "trwa wygaszanie konfliktu zbrojnego" na wschodzie kraju, gdzie siły ukraińskie walczą z separatystami prorosyjskimi z tzw. Donieckiej oraz Ługańskiej Republiki Ludowej. Rzecznik operacji antyterrorystycznej Władysław Selezniow poinformował tymczasem w poniedziałek wieczorem, że wojsko i Gwardia Narodowa MSW zaciskają pierścień wokół sił separatystycznych i nie pozwalają im na wyrwanie się z okrążenia.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23
Tagi:
Raporty: