Świat

Poroszenko: obszar kontrolowany przez separatystów zmniejszył się o trzy czwarte

Świat


Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował we wtorek, że obszar kontrolowany przez separatystów na wschodzie kraju skurczył się o 75 procent w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Petro Poroszenko spotkał się we wtorek z przedstawicielami struktur siłowych, by omówić z nimi bieżącą sytuację na froncie.

Ukraiński prezydent podkreślił, że w ostatnim czasie obszar kontrolowany przez prorosyjskich separatystów znacząco się skurczył. - W ciągu dwóch miesięcy strefa, w której prowadzona jest operacja antyterrorystyczna zmniejszyła się o trzy czwarte. Teraz musimy walczyć na 1/4 początkowego terytorium - powiedział.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Łysenko poinformował, że Ukraina szykuje plan przejęcia kolejnych miast na wschodzie kraju. - Przygotowania do przejęcia kolejnych miast są w toku. Nie będziemy jednak informowali o początku ofensywy, ogłosimy dopiero odbicie miast - poinformował.

Coraz cięższa sytuacja w Ługańsku

We wtorek lokalne media donosiły o ciężkich walkach toczących się w Doniecku. To niemal milionowe miasto, piąte co do wielkości na Ukrainie, od kwietnia opanowane jest przez separatystów, którzy ogłosili samozwańczą Doniecką Republikę Ludową.

Walki trwają również w okolicach 450-tysięcznego Ługańska. Sytuacja w mieście jest bardzo trudna. Brakuje żywności, nie ma energii elektrycznej, pojawiają się problemy z wodą pitną. Ołeksandr Sawenko, przedstawiciel rady tego miasta, poinformował, że Ługańsk znalazł się na krawędzi katastrofy humanitarnej i ekologicznej.

Wtorkowa sytuacja w Donbasie według strony rządowej:

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kg//rzw / Źródło: RIA Novosti, Reuters