Świat

Pora na czarnoskórego papieża?

Świat

Reuters/ForumWilton Daniel Gregory jest arcybiskupem Atlanty

- Teraz Kościół jest gotów na czarnoskórego papieża - powiedział po zwycięstwie Baracka Obamy arcybiskup Atlanty, Wilton Daniel Gregory.

W czwartkowym wywiadzie dla dziennika "La Stampa" amerykański arcybiskup odniósł się do historycznej zmiany w Białym Domu, na którą jego zdaniem przygotowany jest także Watykan.

Arcybiskup Gregory, pierwszy czarnoskóry przewodniczący konferencji episkopatu Stanów Zjednoczonych, podkreślił, że wybór Baracka Obamy stanowi "wielki krok dla ludzkości, znak, iż w USA temat rasy i problem dyskryminacji zostały przezwyciężone".

Jak człowiek na Księżycu

- Skoro Obama w Białym Domu jest jak pierwszy człowiek na Księżycu, z całą pewnością to samo może wydarzyć się na Stolicy Piotrowej - powiedział abp Gregory.

Zauważył następnie: - Także Kościół zrobił spektakularne kroki naprzód, a w ostatnich pontyfikatach dokonano nadzwyczajnej pracy, by Kurię Rzymską uczynić międzynarodową i kosmopolityczną, mianując jej członkami przedstawicieli wielkiego spektrum ras i narodów - powiedział arcybiskup.

- To dowód prawdziwej światowej tożsamości Kościoła - stwierdził amerykański hierarcha.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters/Forum