Świat

Ponad rok w niewoli Al-Kaidy. Służby specjalne odbiły dyplomatę

Świat


Irański dyplomata, przetrzymywany jako zakładnik w Jemenie od 2013 roku, w czwartek wrócił do kraju w następstwie operacji wywiadowczej mającej na celu jego uwolnienie - poinformowały irańskie media.

Nur-Ahmad Nikbacht został uprowadzony w lipcu 2013 roku, gdy wychodził z domu w stolicy Jemenu Sanie. Według jemeńskich źródeł plemiennych porywaczami byli członkowie Al-Kaidy. W czwartek jego przylot do Teheranu transmitowała na żywo irańska telewizja.

Uwolniony po akcji w Jemenie

Irański wiceminister spraw zagranicznych Hosejn Amir Abdolahian poinformował, że Nikbachta uwolnił "specjalny zespół z ministerstwa ds. wywiadu" w wyniku "serii złożonych i trudnych operacji w bardzo specyficznej części Jemenu".

Uwolnienie irańskiego zakładnika nastąpiło trzy dni po uwolnieniu saudyjskiego dyplomaty porwanego przez jemeńskie odgałęzienie Al-Kaidy w marcu 2012 roku. Saudyjczyk przez trzy lata był więziony przez terrorystów z Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego (AQAP).

Jemen jeszcze bardziej pogrążył się w chaosie od przejęcia we wrześniu 2014 roku kontroli nad stolicą przez szyickich rebeliantów Huti, wspieranych przez Iran.

Autor: adso//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: