Prawie połowa Japończyków do 34. roku życia to dziewice

Japończycy zdecydowanie chętniej niż inne populacje oddają się fascynacji życiem wirtualnympixabay ((Public Domain)

"Brak seksu staje się tak bardzo japoński jak sumo i sake" - pisze w komentarzu do badań dot. seksualności w Kraju Kwitnącej Wiśni dziennik "Japan Times". Naukowcy przepytali ponad pięć tysięcy mężczyzn i kobiet w wieku 18-34 lata i okazało się, że przeszło 40 proc. z nich wciąż jest dziewicami.

Co pięć lat Japoński Instytut Badań nad Populacją wybiera tysiące ludzi żyjących w związkach małżeńskich i tysiące innych, nie związanych przysięgą, by porównać ich życie. Badanie przeprowadzone w czerwcu 2015 r. właśnie zostało opublikowane. Dotyczyło prawie siedmiu tysięcy małżeństw i prawie dziewięciu tysięcy singli i singielek w różnym wieku. Największą grupę stanowiła ta w przedziale 18-34 lata.

Wyniki badań przeraziły specjalistów.

Naród dziewic

Aż 42 proc. mężczyzn i 44,2 proc. kobiet w wieku 18-34 lata przyznało, że nigdy jeszcze nie miało partnera seksualnego. Co z punktu widzenia państwa jeszcze bardziej przeraża, to fakt, że 30 proc. mężczyzn i 26 proc. kobiet w tym przedziale wiekowym w ogóle nie myśli o szukaniu kogokolwiek i rozpoczęciu związku. 70 proc. mężczyzn i 60 proc. kobiet nie jest w tej chwili w związku.

Dowodzi to pogłębiającej się izolacji i problemów z nawiązywaniem kontaktów między płciami - tłumaczą badacze.

W 2010 r. do bycia dziewicą przyznawało się 36,2 proc. mężczyzn i 38,7 proc. kobiet, tendencja jest więc wyraźnie niekorzystna - podkreśla "Japan Times".

Niepokoją również statystyki japońskich rodzin. Z ponad sześciu tysięcy przepytanych par, wśród tych, których staż małżeński to 15-19 lat, w domu urodziło się zaledwie jedno dziecko. Średnio japońska rodzina ma 1,4 dziecka.

Rząd chciałby, by do 2025 r. współczynnik dzietności zwiększył się do 1,9. Japończycy otrzymują wysokie dodatki na wychowanie dzieci.

Tylko w tej dekadzie ludność Japonii zmniejszyła się o milion obywateli. Według szacunków ONZ, w 2100 roku będzie ich zaledwie 83 miliony, a więc ponad 40 mln mniej niż obecnie. Aż 35 proc. populacji w 2100 r. będzie miała 65 lub więcej lat.

Autor: adso//gak / Źródło: Japan Times

Źródło zdjęcia głównego: pixabay ((Public Domain)