Ponad 15 tys. lat dla policjantów. Za masakrę w więzieniu

 
sxc.huKażdy z 25 policjantów został skazany na 624 lata więzienia

Sąd w Brazylii orzekł jednakowe kary 624 lat pozbawienia wolności dla 25 policjantów w procesie dotyczącym wydarzeń z 1992 r., gdy w więzieniu w Sao Paulo zamordowanych zostało 111 osadzonych. Zgodnie z prawem policjanci odsiedzą najwyżej 30 lat.

Ich obrońca zapowiedział apelację. Skazani pozostaną na wolności do czasu jej rozpatrzenia. Mimo wyroku 624 lat dla każdego z policjantów w świetle prawa brazylijskiego nie mogą spędzić w więzieniu więcej niż 30 lat.

Pierwsze wyroki po 156 lat

Była to druga część procesu w sprawie "masakry 111". W kwietniu 23 policjantów, winnych śmierci 12 osadzonych w Carandiru otrzymało jednakowe kary po 156 lat więzienia.

Cały proces ze względu na liczbę oskarżonych podzielony został na cztery części. Liczba policjantów i funkcjonariuszy więziennych oskarżonych w tej sprawie wynosi 79 osób.

Zabili w ciągu 30 minut

W 1992 roku bójka między grupami więźniów w Carandiru przerodziła się w zamieszki. Zostały one stłumione przez około 300 policjantów, którzy używając broni maszynowej w ciągu pół godziny zastrzelili 111 więźniów. Sekcja zwłok pokazała potem, że każda z ofiar dostała nie mniej niż pięć kul. Żaden policjant nie zginął. W pierwszym etapie procesu trzech policjantów sąd uznał za niewinnych. Wyroki zapadają przeszło 22 lata po bestialskiej masakrze, która wstrząsnęła światem i stała się tematem filmów i książek ukazujących nieludzki, łamiący wszelkie prawa człowieka system penitencjarny w więzieniu Carandiru. W 2002 roku zostało ono zamknięte i w tym samym roku zburzone

Autor: rf\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości