Świat

Pomysły Obamy ws. podsłuchów "sfrustrują" służby? Przeciek tuż przed wystąpieniem

Świat


Rząd nie powinien przechowywać danych pozyskanych z inwigilacji telefonów, a dostęp do nich powinien sankcjonować sąd. To m.in. ma zaproponować Barack Obama w ramach "wielkiego przeglądu" programu NSA. Informacje o tym, co jeszcze dziś ogłosi prezydent USA, Reuters uzyskał od anonimowego wysokiego urzędnika Białego Domu. Transmisja wystąpienia Obama o godzinie 17.00 w TVN24 Biznes i Świat.

Prezydent Barack Obama ogłosi w piątek wielki przegląd kontrowersyjnego programu NSA, który umożliwia agencji zbieranie i przechowywanie danych o rozmowach telefonicznych - informuje Reuters, powołując się na wysokiego urzędnika w Białym Domu.

Zmiany ogłoszone przez Obamę mają na celu odbudowanie zaufania Amerykanów do działań służb specjalnych. NSA i inne struktury bezpieczeństwa znalazły się w ogniu krytyki po tym, jak ich metody inwigilacji ujawnił Edward Snowden.

Mniej służb i rządu

Według Reutersa Obama powie, że zdecydował, iż rząd nie powinien przechowywać większości pozyskanych danych. To może wzbudzić niezadowolenie w służbach - zwraca uwagę agencja.

Prezydent ma też zarządzić, żeby jak najszybciej "podjąć kroki w celu zmodyfikowania programu tak, aby każdy wniosek o dostęp do bazy danych był prawnie uzasadniony".

Choć doradcy prezydenta rekomendowali, żeby dane były kontrolowane przez firmy telekomunikacyjne, Obama ma nie przedstawić konkretnej propozycji w sprawie tego, kto powinien w przyszłości przechowywać dane pozyskanie dzięki działaniom NSA. Obama, jak zapewniały źródła w Białym Domu, jest pozytywnie nastawiony do wyprowadzenia bazy danych z NSA, ale firmy telekomunikacyjne nie chcą wziąć na siebie nowej odpowiedzialności. Prezydent USA ma pozostawić tę kwestię otwartą do wypracowania z Kongresem.

Źródła zbliżone do administracji mówią, że Obama zapewne zgodzi się także na inne reformy, jak choćby poważne ograniczenie szpiegowania światowych przywódców czy zmiany w funkcjonowaniu owianego tajemnicą sądu FISC, który ma za zadanie nadzorowanie zagranicznego wywiadu (Foreign Intelligence Surveillance Court).

Zachować równowagę

Anonimowy informator Reutersa podkreśla, że Obama musi znaleźć kompromis między publicznym oburzeniem Amerykanów na naruszanie ich prywatności a zapewnieniem bezpieczeństwa państwu. Obama ponoć wierzy, że program NSA jest ważny dla przeciwdziałania terroryzmowi, ale "możemy i powinniśmy być zdolni do utrzymania tych możliwości, odpowiadając zarazem na obawy o wolności obywatelskie wywołane przez fakt przechowywania przez rząd metadanych".

Obama miał już zwrócić się do prokuratora generalnego i służb o przesłanie propozycji, jak utrzymać efektywność programu bez konieczności przechowywania danych. Jednocześnie w najbliższym czasie będzie konsultował się z Kongresem.

Transmisja konferencji Baracka Obamy od godz. 17.00 w TVN24 Biznes i Świat

Autor: //gak / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty: