Amerykanie przyznają: Korea nadal produkuje materiały do bomb


- Korea Północna nadal produkuje materiały rozszczepialne do bomb nuklearnych, pomimo swojej obietnicy denuklearyzacji - przyznał sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Nie chciał jednak publicznie mówić o szczegółach. Zadeklarował, że pomimo tego negocjacje z Koreą Północną postępują.

Pompeo był przesłuchiwany przez senacką komisję do spraw zagranicznych. Zdawał relację z ostatnich kontaktów z przedstawicielami Korei Północnej i postępu negocjacji nad "denuklearyzacją" Półwyspu Koreańskiego.

Demokratyczny senator Ed Markey zapytał wprost, czy Koreańczycy nadal produkują materiały niezbędne do produkcji bomb jądrowych. - Tak, zgadza się... Tak, nadal produkują materiały rozszczepialne - stwierdził Pompeo. Szczegółów nie chciał zdradzać na publicznym posiedzeniu. Odmówił też komentarza na temat tego, jak ogólnie postępuje północnokoreański program jądrowy i prace nad okrętami podwodnymi zdolnymi wystrzeliwać rakiety balistyczne. Odmowę odpowiedzi na pytania motywował tym, że publiczne oświadczenia tego rodzaju "nie pomogłyby złożonym negocjacjom z trudnym adwersarzem".

Niesprecyzowana "denuklearyzacja"

Pompeo przekonywał jednak, że rozmowy postępują i w tym wypadku Waszyngton jest zaangażowany w "cierpliwą dyplomację". Zastrzegł, że nie pozwoli jednak negocjacjom "ciągnąć się bez końca". Sekretarz stanu bronił dotychczasowego postępowania administracji Donalda Trumpa w sprawie Korei Północnej, pomimo krytyki zarówno demokratycznych, jak i republikańskich senatorów, powątpiewających w jego skuteczność. Podkreślił, że jego postępowanie jest zgodne z linią prezydenta, który stwierdził w połowie lipca, iż "dyplomacja i rozmowy są lepsze niż konflikt i wrogość".

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un dwukrotnie na najwyższym szczeblu zadeklarował gotowość do "denuklearyzacji". Raz podczas spotkania z prezydentem Korei Południowej, a drugi raz podczas spotkania z Trumpem w Singapurze. Były to jednak ogólne deklaracje. Nie zaprezentowano żadnego konkretnego planu demontażu północnokoreańskiego programu budowy broni jądrowej. Korea Północna w przeszłości już składała takie deklaracje.

Autor: mk\mtom / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: KCNA

Pozostałe wiadomości