Pompeo w Jerozolimie chwali relacje USA z Izraelem i krytykuje Iran

TVN24

Pompeo z wizytą na Bliskim Wschodzie. W środę spotkał się z premierem IzraelaReuters
wideo 2/7

Na konferencji prasowej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu sekretarz stanu USA Mike Pompeo chwalił w środę w Jerozolimie relacje amerykańsko-izraelskie i krytykował politykę Iranu. W przyszłym tygodniu Netanjahu będzie gościł w Białym Domu.

Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo w Jerozolimie pozytywnie ocenił lutową konferencję na temat Bliskiego Wschodu w Warszawie, gdzie "dziesiątki państw rozmawiały o sposobach powstrzymania regionalnego irańskiego szału". Premier Izraela Benjamin Netanjahu chwalił stanowisko USA wobec Iranu.

Równolegle z lądowaniem Pompeo w Izraelu Biały Dom poinformował, że wizytę w Waszyngtonie w poniedziałek i wtorek złoży Netanjahu. Izraelski premier zapowiedział, że w stolicy USA zamierza rozmawiać z prezydentem Donaldem Trumpem o "podjęciu nawet mocniejszych działań przeciwko Iranowi".

Izrael to drugi po Kuwejcie przystanek podczas bliskowschodniej podróży Pompeo. Następnie szef amerykańskiej dyplomacji poleci do Libanu.

Kampania wyborcza w Izraelu

W ocenie agencji Associated Press Pompeo "udzielił izraelskiemu przywódcy mile widzianego wsparcia w szczycie zaciętej kampanii o reelekcję".

Polityka wobec Iranu to jeden z głównych tematów izraelskiej kampanii przed zaplanowanymi na 9 kwietnia wyborami parlamentarnymi.

Rywalizacja na rozdrobnionej izraelskiej scenie politycznej jest w tym roku szczególnie zacięta. Sondaże prognozują zwycięstwo Likudu Netanjahu i zdobycie przez to ugrupowanie ok. 30 mandatów w 120-osobowym Knesecie. Poważnie zagrozić Likudowi mogą jednak partie dwóch największych rywali Netanjahu: Benny'ego Ganca i Jaira Lapida - Moc Izraela i Jesz Atid, które połączyły siły w centrolewicowym sojuszu.

Autor: tmw//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: