Pompeo: Założyciele NATO podjęli ryzyko. W rezultacie dostali dekady pokoju

Świat


Sekretarz stanu USA Mike Pompeo, otwierając czwartkowe, jubileuszowe spotkanie szefów dyplomacji państw NATO oświadczył, że Sojusz musi się dostosować do stawiania czoła narastającym zagrożeniom, w tym ze strony Rosji, Chin i radykalnego islamskiego terroryzmu.

- Siedemdziesiąt lat temu 12 państw połączyło siły w historycznym eksperymencie na rzecz bezpieczeństwa i demokracji. Podpisaliśmy Traktat Waszyngtoński i powołaliśmy NATO. Ta wyjątkowa tarcza jest silna z powodu naszej wiary w odstraszanie i demokratyczne fundamenty - mówił Pompeo.

Przypomniał, że w tym roku przypada także jeszcze jedna ważna dla NATO rocznica - upadku żelaznej kurtyny. - Przez 40 lat NATO było tamą przeciwko komunistycznej ekspansji w Europie - dodał.

Pompeo: NATO musi się dostosować do narastających zagrożeń

- Założyciele NATO podjęli ryzyko, tworząc Sojusz i dostali w rezultacie ogromną dywidendę - dekady pokoju i zamożności na Zachodzie, które nie mają precedensu w historii. Najlepszym sposobem na uhonorowanie geniuszu ich paktu jest uczynienie go coraz silniejszym - wezwał.

Pompeo mówił też o nowych, narastających zagrożeniach i przekonywał, że aby stawić im czoło, Sojusz potrzebuje jedności. - Musimy dostosować nasz sojusz do stawienia czoła narastającym zagrożeniom - czy to jest rosyjska agresja, radykalny islamski terroryzm, niekontrolowana migracja, cyberataki, zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego, chińska strategiczna konkurencja narażająca na niebezpieczeństwo nasze narody i wartości - przekonywał.

Amerykański sekretarz stanu podkreślił jednak, że aby Sojusz był w stanie reagować na te wyzwania, jego członkowie muszą więcej wydawać na obronność. - To są bez wątpienia poważne wyzwania i teraz nie jest czas, by powtarzać nużące usprawiedliwienia, że nasi obywatele nie popierają zwiększonych wydatków na obronę czy bezpieczeństwo - przekonywał.

- Każdy kraj ma obowiązek wyjaśnić sprawę swoim obywatelom (...), dlaczego te środki są ważne dla utrzymania silnym nie tylko własnego kraju, ale też naszego sojuszu - dodał.

Spór o wydatki na obronność

Kwestia wydatków na obronność jest jedną z najbardziej spornych wewnątrz NATO. Od czasu objęcia władzy w USA przez Donalda Trumpa amerykańska administracja naciska na pozostałych członków Sojuszu, by zgodnie z przyjętymi kilka lat temu uzgodnieniami przeznaczali na obronność przynajmniej 2 proc. swojego PKB. Do sprawy odniósł się w środę sekretarz generalny Jens Stoltenberg, który zwrócił uwagę, że trend w kierunku cięcia wydatków na obronność został odwrócony.

Dwudniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO odbywa się w Waszyngtonie z okazji 70. rocznicy powstania Sojuszu. Elementem jubileuszowych obchodów było też środowe wystąpienie Stoltenberga przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu.

Autor: ft/adso/kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: