Turyści nie mogli tam wchodzić. Nowa część starożytnego miasta otwarta


Na terenie wykopalisk archeologicznych w Pompejach ponownie otwarto po pracach konserwatorskich i remontowych kolejny obszar starożytnych zabytków. Zwiedzający mogą zobaczyć sugestywne pozostałości eleganckiej dzielnicy bogatych mieszkańców miasta.

Trasa zwiedzania powiększyła się o zespół budynków w eleganckiej dzielnicy mieszkaniowej antycznego miasta nazywanego Championnet, z której tarasów rozciąga się widok na całą okolicę. Jej nazwa pochodzi od przydomka generała wojsk napoleońskich Jean Antoine’a Étienne’a Vachiera. Po powstaniu Republiki Neapolitańskiej wydał on rozkaz wznowienia wykopalisk w Pompejach. To wtedy odnaleziono tę część ruin pod warstwami lawy i pyłu wulkanicznego.

Eleganckie wille z widokiem

W ruinach tej dzielnicy miasta zniszczonego w wyniku wybuchu Wezuwiusza w 79 roku znajdują się liczne pozostałości ornamentów i posadzek, a także mozaiki i kolumny.

O tym, że było to elitarne osiedle świadczy także jego położenie, blisko Forum, czyli głównego placu, na którym koncentrowało się życie obywatelskie, religijne i gospodarcze. W domach znajdowały się schody, loggie i tarasy widokowe z panoramą na Zatokę Neapolitańską z wyspami Capri i Ischia.

Około 60 ruin i pozostałości eleganckich domów o łącznej powierzchni 4100 metrów kwadratowych odremontowano w ramach prac Wielki Projekt Pompeje, którego celem jest uratowanie coraz bardziej niszczejącego całego parku archeologicznego.

Na cel ten wyłożono ponad 100 milionów euro. Odrestaurowano już większość zabytków.

Autor: mk//now / Źródło: PAP