Świat

Bombowce i myśliwce USA blisko granic Korei Północnej. Ostrzeżenie dla reżimu

Świat


Amerykańskie bombowce i myśliwce przeprowadziły w poniedziałek wspólnie z samolotami południowokoreańskimi ćwiczenia nad Półwyspem Koreańskim. Miało to być ostrzeżeniem dla Korei Północnej w związku z jej ostatnimi prowokacjami - oznajmiło południowokoreańskie ministerstwo obrony.

Dwa amerykańskie bombowce strategiczne dalekiego zasięgu B-1B przyleciały do Korei Południowej z wyspy Guam na Pacyfiku, a cztery trudno wykrywalne dla radarów myśliwce F-35B z Japonii.

W ćwiczeniach nad Półwyspem Koreańskim wzięło udział również sześć myśliwców południowokoreańskich - poinformował przedstawiciel resortu obrony, na którego powołuje się agencja Reutera.

Z kolei według południowokoreańskiej agencji Yonhap sześć dodatkowych myśliwców biorących udział w ćwiczeniach stanowiły cztery południowokoreańskie myśliwce F-15K oraz dwa amerykańskie F-16, na co dzień stacjonujące w Korei Południowej. Samoloty wspierane były ponadto przez trzy latające cysterny KC-135.

Manewry po prowokacjach

W piątek Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę balistyczną, co spotkało się z ostrym potępieniem ze strony Rady Bezpieczeństwa ONZ.

W zeszłym tygodniu siły powietrzne Korei Południowej przeprowadziły u zachodnich wybrzeży kraju ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji, w tym pocisków samosterujących. Jak podały władze w Seulu, manewry miały na celu zademonstrowanie militarnych zdolności reagowania na północnokoreańskie prowokacje.

W związku z przeprowadzeniem 3 września przez Koreę Płn. szóstej już próby nuklearnej, a wcześniej prób z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi (ICBM), w ostatnim czasie napięcie na Półwyspie Koreańskim znacznie wzrosło.

Nowe sankcje ONZ

11 września Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednomyślnie rezolucję o nałożeniu dodatkowych sankcji na Koreę Północną. Nowe restrykcje przewidują m.in. wprowadzenie limitu na dostawy ropy naftowej, całkowite embargo na eksport gazu ziemnego do tego kraju i zakaz importu północnokoreańskich wyrobów tekstylnych.

Autor: mm/adso / Źródło: PAP, Reuters, Yonhap

Źródło zdjęcia głównego: pacaf.af.mil

Pozostałe wiadomości