Świat

"Polskie wsparcie i solidarność z Ukrainą w obliczu rosnącej presji rosyjskiej na Krymie"

Świat


Prezydent Bronisław Komorowski zapewnił p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandra Turczynowa - w sobotniej rozmowie telefonicznej - "o polskim wsparciu i solidarności z Ukrainą w obliczu rosnącej presji rosyjskiej na Krymie".

Prezydencki minister Jaromir Sokołowski poinformował PAP, że prezydent Bronisław Komorowski przeprowadził w sobotę rozmowę telefoniczną z przewodniczącym ukraińskiej Rady Najwyższej, p.o. prezydentem Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem.

Prezydent Komorowski zapewnił Turczynowa o "polskim wsparciu i solidarności z Ukrainą w obliczu rosnącej presji rosyjskiej na Krymie". Komorowski potępił też próby destabilizacji sytuacji politycznej na Ukrainie i wyraził "jednoznaczne wsparcie dla ukraińskich starań o utrzymanie integralności terytorialnej". Ostatnie wydarzenia stanowią - w opinii prezydenta - zagrożenie dla stabilności w całym regionie.

"Uznanie dla powściągliwości władz Ukrainy"

Bronisław Komorowski wyraził równocześnie uznanie "dla powściągliwości ukraińskich władz, niedających się sprowokować do konfrontacji zbrojnej na Krymie". Prezydent zadeklarował "dalsze polskie zaangażowanie i pomoc dla Ukrainy na jej drodze do integracji ze światem zachodnim". Prezydent zaproponował też wznowienie współpracy prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego z sekretariatem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Propozycja została przyjęta. Jak poinformował Sokołowski, Ołeksandr Turczynow podziękował Polsce "za wsparcie okazywane Ukrainie i pomoc deklarowaną nowym ukraińskim władzom".

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: nsz\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: