Polskie MSZ: Rosja pogwałciła prawo międzynarodowe

Polskie MSZ: działanie Rosji to pogwałcenie prawa
Polskie MSZ: działanie Rosji to pogwałcenie prawa
tvn24
tvn24Polskie ministerstwo wydało oświadczenie ws. rosyjskiego konwoju

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża głębokie zaniepokojenie z powodu wjazdu na teren Ukrainy bez zgody ukraińskich władz rosyjskich ciężarówek z nieustalonym ładunkiem - napisało w oświadczeniu MSZ. Według resortu takie działanie Rosji to "kolejne pogwałcenie prawa międzynarodowego".

"Jednostronna akcja Federacji Rosyjskiej, stojąca w sprzeczności z uzgodnieniami zarówno z władzami Ukrainy, jak i z przedstawicielami Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, stanowi kolejne pogwałcenie prawa międzynarodowego, prowadzi do eskalacji konfliktu i oddala szanse na porozumienie" - podkreślono w komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W oświadczeniu zaznaczono, że "Polska popiera wszelkie wysiłki na rzecz rozwiązania konfliktu na Ukrainie zakładające poszanowanie ukraińskiej suwerenności i jedności terytorialnej". "Przyłączamy się do głosów wspólnoty międzynarodowej wzywających, by konwój opuścił terytorium Ukrainy. Ostrzegamy przed prowokacjami z wykorzystaniem konwoju, których skutki mogą być nieprzewidywalne" - dodało MSZ.

Rosyjska prowokacja?

W piątek rosyjski konwój z ładunkiem deklarowanym jako pomoc humanitarna wjechał na terytorium Ukrainy bez zgody Kijowa. Ukraińskie władze mówią o rosyjskiej prowokacji i agresji, a UE o naruszeniu granicy Ukrainy. Wjazd konwoju potępiły także USA, ONZ i NATO. Ponad dwieście rosyjskich ciężarówek pozostawało od 14 sierpnia w Kamieńsku Szachtyńskim, około 30 km od przejścia granicznego Donieck-Izwaryne, czekając na uregulowanie formalności związanych z wjazdem konwoju na terytorium Ukrainy. Ukraińcy obawiali się, że w ciężarówkach znajduje się sprzęt wojskowy dla prorosyjskich separatystów. Moskwa zdecydowanie temu zaprzeczała.

[object Object]
Polskie MSZ: działanie Rosji to pogwałcenie prawatvn24
wideo 2/23

Autor: db/tr/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA. msz.gov.pl

Pozostałe wiadomości