Świat

Polski sukces w Rzymie

Świat

Piotr Adamczyk o filmie
TVN24Piotr Adamczyk o filmie

Film "Rezolucja 819" Giacomo Battiato wygrał festiwal w Rzymie zdobywając najważniejszą nagrodę publiczności. Włosko-francusko-polska produkcja, opowiadająca o dochodzeniu ws. zbrodni w Srebrenicy, otrzymała złotą statuetkę Marka Aureliusza.

Nagrody rozdano podczas gali w piątek wieczorem w rzymskim audytorium Parco della Musica. Specyfika rzymskiego festiwalu polega na tym, że jest on imprezą masową i dlatego to publiczność przyznaje nagrodę dla najlepszego filmu.

"Rezolucja 819" nie była początkowo faworytem festiwalu. Film był pokazywany jako ostatni w konkursie, późnym wieczorem we wtorek, kiedy w Rzymie trwała gwałtowna burza. Ale publiczność dotarła na pokaz i film dostał długie owacje na stojąco.

"Reżyser nie oszczędza widza"

Giacomo Battiato znany jest w Polsce jako autor dwóch filmów fabularnych o Janie Pawle II. Jego film "Rezolucja 819" o śledztwie w sprawie zamordowania 8 tysięcy Muzułmanów w lipcu 1995 r. w Bośni wstrząsnął festiwalową publicznością niespotykanym, przerażającym realizmem. Włoska prasa pisała obszernie po projekcji, że reżyser nie oszczędza widza, pokazując dramat cywilów, rozstrzelanych z rozkazu przywódców bośniackich Serbów.

Bohaterem filmu jest francuski policjant (w tej roli Benoit Magimel), który prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni z ramienia trybunału ONZ w Hadze. W filmie gra również polska aktorka Karolina Gruszka, wcielająca się w postać patolog sądowej, badającej szczątki ofiar.

Pojawia się tam również wątek zbrodni w Katyniu, o której opowiada francuskiemu policjantowi jego polska współpracownica. Bohaterka wspomina dziadka, który był oficerem i zginął w Katyniu. Kilka scen filmu było kręconych w Warszawie.

Muzykę do filmu skomponował Ennio Morricone. Polskimi koproducentami "Rezolucji 819" są Piotr Adamczyk, odtwórca roli Jana Pawła II w dwóch filmach Battiato oraz Dariusz Miłek. Z kolei współproducentem - TVN.

Włoska prasa entuzjastycznie o filmie Zanussiego

Nagrodę krytyki - również złotą statuetkę Marka Aureliusza otrzymał zgodnie z przewidywaniami Siddiq Barmak z Afganistanu za film pod tytułem "Opium war". To historia dwóch amerykańskich pilotów, zestrzelonych nad Afganistanem, którzy trafiają do domu rodziny, zajmującej się uprawą opium dla talibów. Krytyka zwraca uwagę na poruszający w tym filmie wątek absurdu wojny oraz wszystkiego, co dzieje się w tym kraju.

Nagrodę dla najlepszego aktora otrzymał Ukrainiec Bohdan Stupka, odtwórca głównej roli w filmie Krzysztofa Zanussiego "Serce na dłoni”. 67-letni aktor jest dyrektorem teatru w Kijowie, był ministrem kultury Ukrainy. Film Zanussiego został bardzo dobrze przyjęty we Włoszech, a jego festiwalowe projekcje kończyły się burzą oklasków. Wszystkie największe gazety zamieściły obszerne, entuzjastyczne recenzje "Serca na dłoni".

Nagrodą dla najlepszej aktorki wyróżniono Włoszkę Donatellę Finocchiaro, która zagrała w filmie "Galantuomini" (Dżentelmeni) Edoardo Winspeare'a.

W jury trzeciej edycji festiwalu w Rzymie zasiadali: Roman Gutek -prezes Gutek-Film i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty, pisarz Tahar ben Jelloun, redaktor naczelny francuskiego magazynu filmowego Michel Ciment, włoski krytyk filmowy Eduardo Bruno i niezależny dziennikarz Emmanuel Levi.

Źródło: PAP, TVN24, IAR

Źródło zdjęcia głównego: TVN24