Świat

"Polski obóz zagłady" w mediach. Niemiecka agencja DPA przeprasza

Świat

Aktualizacja:
Wikipedia/welt.de | BmalinaDepeszę DPA powielono między innymi na stronie "Die Welt"

Polski obóz zagłady Sobibór - takie sformułowanie pojawiło się w depeszy niemieckiej agencji prasowej DPA. Powieliła ją część mediów. Po interwencji polskiej ambasady w Berlinie agencja wystosowała oficjalne przeprosiny i skorygowała: "To był oczywiście niemiecki obóz zagłady zbudowany w Polsce".

Krzywdzące Polaków sformułowanie znalazło się w czwartkowej depeszy agencyjnej z 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Berlinale. Opisano w niej przyznanie Honorowego Złotego Niedźwiedzia za całokształt twórczości 87-letniemu reżyserowi Claude Lanzmannowi.

Uhonorowany twórca jest najbardziej znany z filmu o Holokauście "Shoah", który pojawił się w kinach w 1985 roku. Opisując obraz dziennikarz DPA użył zwrotu "polski obóz zagłady Sobibór".

Kopiowanie słowo w słowo

Ponieważ DPA ma bardzo dobrą renomę, część niemieckich mediów wprost przekopiowało depeszę i umieściło na swoich stronach po jedynie powierzchownej redakcji. Sformułowanie "polski obóz zagłady" znalazło się między innymi na stronie dziennika "Die Welt" i czasopisma "Focus".

Sprawa doczekała się oficjalnej reakcji polskiej ambasady w Berlinie dopiero w poniedziałek. Za pośrednictwem Twittera dyplomaci wezwali do wysyłania protestacyjnych emaili do agencji DPA. Kilka godzin później poinformowali, że "Die Welt" oraz "Focus" zmieniają treść artykułów na swoich stronach, a agencja DPA przygotowuje oficjalne przeprosiny.

Szybka reakcja na sygnał z ambasady

W poniedziałek po południu Niemcy rzeczywiście formalnie przeprosili w notce umieszczonej na swoje stronie i emailu wysłanym do ambasady. DPA zapewnia, że był to "poważny" błąd popełniony przez dziennikarza, który został szybko wychwycony i w ciągu godziny depeszę skorygowano. Media treści umieszczonych na swoich stronach jednak już nie poprawiły.

Agencja zapewnia, że ma ścisłe wewnętrzne wytyczne odnośnie sformułowania "polskie obozy śmierci/zagłady" i zakaz ich stosowania. W sprawie ich nie przestrzegania ma zostać przeprowadzone wewnętrzne dochodzenie.

Po ogłoszeniu przeprosin przez DPA, na stronie "Focusa" nie było już sformułowania "polski obóz zagłady". Na stronie "Die Welt" nadal widnieje.

Autor: mk/iga,jaś/k / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/welt.de | Bmalina