Polski ksiądz zdefraudował w Watykanie 2 mln euro? "To nieporozumienie, nic nie ukradł"

Aktualizacja:
Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Matthias KabelBazylika Santa Maria Maggiore jest jedną z największych i najważniejszych w Rzymie

Przed trybunałem w Watykanie rozpoczął się w sobotę proces byłego administratora rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej księdza Bronisława Morawca - podały włoskie media. Ksiądz oskarżony jest o nadużycia finansowe i doprowadzenie do strat w kasie świątyni. Postępowanie utrzymywane było w tajemnicy. Adwokat księdza twierdzi, że jego klient jest niewinny.

- To nieporozumienie, wszystko zostanie jak najszybciej wyjaśnione, ksiądz Bronisław Morawiec nic nie ukradł i zostanie uniewinniony - te słowa obrońcy byłego ekonoma i kanonika papieskiej bazyliki przytoczyła agencja prasowa ANSA.

Według włoskiej agencji polski ksiądz, oskarżony o doprowadzenie do poważnych strat finansowych w kasie bazyliki zapewnił w pierwszym dniu rozprawy o swej niewinności i mówił, że nie ma nic wspólnego z zarzucanymi mu czynami.

Agencja ANSA podała, że ksiądz został wcześniej uznany za winnego przez kapitułę bazyliki. Z funkcji administratora Morawiec został zwolniony przed kilkoma miesiącami przez archiprezbitra bazyliki, kardynała Santosa Abrila y Castello.

Ubytek w kasie na dwa miliony?

Jako ekonom ks. Morawiec zarządzał także licznymi nieruchomościami, należącymi do bazyliki Santa Maria Maggiore, szczególnie bliskiej - jak się przypomina - papieżowi Franciszkowi. Dziennik „La Repubblica” wyjaśnia w sobotę, że dokładna suma, jakiej brakuje w kasie papieskiej bazyliki, nie jest znana. Nieoficjalnie mówi się - jak dodaje gazeta - o sfałszowanych rachunkach i stratach w wysokości dwóch mln euro. Nie wiadomo też jeszcze, jaka kara grozi księdzu Morawcowi.

Nie wiadomo jeszcze, jaka kara grozi księdzu.

Złożył zeznania

Proces duchownego toczy się w tej samej sali sądowej, w której w 2012 roku odbywały się rozprawy byłego majordomusa Benedyka XVI, Paolo Gabriele, oskarżonego o kradzież tajnych dokumentów i korespondencji z papieskiej kancelarii.

W pierwszym dniu rozprawy polski kapłan złożył zeznania, wysłuchano też kilku świadków.

Proces został wytoczony po tym, gdy stwierdzonymi nieprawidłowościami zajęła się Prefektura ds. Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej wraz z archiprezbitrem bazyliki kardynałem Santosem Abrilem y Castello z Hiszpanii.

Autor: mk//rzw/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Matthias Kabel

Pozostałe wiadomości