Świat

Polski instytut zamkną? MSZ: Nie. Tylko przenosiny

Świat

Aktualizacja:
www.institutpolonais.frSiedziba Instytutu znajduje się w ścisłym centrum Paryża

Istniejąca od okresu międzywojennego ostoja polskiej emigracji w Paryżu jest likwidowana, a książki z biblioteki Instytutu Kultury Polskiej trafiły do kontenerów na śmieci - informacje tej treści od środy pojawiły się w internecie. Polski MSZ zaprzecza. Uspokaja, że instytut nie jest likwidowany, tylko będzie przeniesiony. Pracownicy placówki dodają, że wynika to ze zmiany formuły działania Instytutu.

W środę w internecie pojawiły się informacje, że zlikwidowany ma być Instytut Kultury Polskiej w Paryżu. Za tym poszły doniesienia, jakoby zbiory zgromadzone w bibliotece Instytutu miały być wyrzucane do koszy na śmieci, a MSZ chciał uzyskać ze sprzedaży siedziby instytutu wiele milionów euro.

"Instytut ma się świetnie"

MSZ, pytany o pojawiające się doniesienia, odpowiada, iż nie jest przewidziana likwidacja Instytutu. - Planowana jest zmiana siedziby na taką, która będzie lepiej dostosowana do nowej formuły działania instytutu - napisało Biuro Rzecznika Prasowego MSZ.

Instytucja ma działać "bardzo prężnie" - taką wersję przedstawił również Mariusz Brymora z Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej. - Instytut ma się świetnie, a działa jeszcze lepiej. Faktycznie, rozważamy jednak zmianę jego siedziby - mówił Brymora. Nie wiadomo jednak, gdzie Instytut będzie przeniesiony ani kiedy. - Taka decyzja jeszcze nie zapadła. Nie wiem też, co stanie się z budynkiem po ewentualnym wyprowadzeniu się Instytutu - powiedział.

- Szukamy dla nich lokalizacji w rodzaju biur menadżerskich, czyli takich lokalizacji, które są dobrze usytuowane w mieście, pozwalają prowadzić działalność, ale niekoniecznie w siedzibie Instytutu. - podkreślał Brymora. Teraz organizowanie projektów będzie, według niego, polegało na współpracy z miejscowymi partnerami. Nie będzie się to odbywać w siedzibie Instytutu, któremu potrzebne są biura, a nie przestrzenie wystawowe.

Książki nie trafiły na śmietnik

Zarzuty dotyczące wyrzucania książek ze zbioru Instytutu zdementowała jego dyrektor Klaudia Podsiadło. Według niej, taka sytuacja nie miała miejsca. Podsiadło również podkreślała, że faktycznie, rozważane jest przeniesienie siedziby IKP, jednak nie wiadomo jak do

Szukamy dla nich lokalizacji w rodzaju biur menadżerskich, czyli takich lokalizacji, które są dobrze usytuowane w mieście, pozwalają prowadzić działalność, ale niekoniecznie w siedzibie instytutu Mariusz Brymora

Instytut Kultury Polskiej w Paryżu został oficjalnie otwarty w 1979 roku. Jak pisze na swoich stronach MSZ, placówka przez wiele lat była ośrodkiem skupiającym francuską Polonię. Po 1989 roku Instytut zaczął zajmować się wyłącznie swoim priorytetowym zadaniem, czyli promowaniem kultury naszego kraju we Francji. Służą temu różnego rodzaju wystawy, koncerty, spektakle i pokazy filmów, organizowane przy współpracy z placówkami kulturalnymi w Polsce.

Jak podaje MSZ w oficjalnych informacjach, Instytut od 2008 roku "by dotrzeć do szerszej publiczności francuskiej, rozpoczął działalność w nowoczesnej formule biura impresaryjnego – organizując wszystkie projekty poza siedzibą placówki". Czyli obecnie siedziba Instytutu ma być de facto biurem dla pracowników, zajmujących się pośrednictwem w organizowaniu polskich wydarzeń kulturalnych we Francji.

Placówka znajduje się w trzypiętrowej zabytkowej kamienicy przy ulicy Jean Goujon w ścisłym centrum Paryża, kilka przecznic od Pól Elizejskich.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: www.institutpolonais.fr