Polski generał nie dostał posady w NATO

Aktualizacja:
 
Gen. Gągor mógł być pierwszym Polakiem tak wysoko w strukturze NATOArchiwum TVN24

Gen. Franciszek Gągor nie będzie nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO. Przedstawiciele państw Sojuszu wybrali na to stanowisko Włocha, admirała Giampaolo Paoliego. - Przegraliśmy, ale się nie obrażamy - komentuje ambasador przy NATO Bogusław Winid.

- Jest mi smutno, ale oczywiście nie obrażamy się. Było zaszczytem promować pana generała Gągora. Niestety przegraliśmy, ale możemy schodzić z boiska z podniesioną głową. Czasem nawet jak się rozegra bardzo dobry mecz, to się przegra. To urok głosowania. Robiliśmy wszystko, żeby te wybory zakończyły się dobrze - powiedział ambasador kilka minut po tajnym głosowaniu.

Starałem się zrobić wszystko, co mogłem. (...) Po to się startuje, żeby wygrać. Cieszę się z tego poparcia, które jako przedstawiciel Wojska Polskiego uzyskałem, i myślę, że bazując na tym poparciu, Polska może wnieść jeszcze większy wkład w wysiłek Sojuszu gen. Franciszek Gągor

Źródła w Sojuszu poinformowały nieoficjalnie, że w pierwszej rundzie głosowania różnica była minimalna: 12 do 11 na korzyść Włocha. W drugiej rundzie, gdy admirał Paoli zdobył 14 głosów, zaprzestano dalszego liczenia głosów. Źródło dodało, że to właśnie poparcie USA zadecydowało o wygranej Włocha.

Ambasador Winid protestował przeciwko wiązaniu zaangażowania w Afganistanie ze środowym głosowaniem. W ramach misji NATO w Afganistanie Włochy wysłały 2,2 tys. żołnierzy, Polska zaś - 1,2 tys.: - Nie łączyłbym wyborów z naszą misją. Realizujemy tam nasze zadania w ramach struktury sojuszu, to misja bezpośrednio związana z bezpieczeństwem Polski. To nie ma bezpośredniego przełożenia.

Szef "wojskowej dyplomacji"

Szef Komitetu Wojskowego, urzędujący w Brukseli przez trzyletnią kadencję, zajmuje się na co dzień "wojskową dyplomacją". W swoim ręku nie ma jednak dowództwa militarnego. Najważniejsze w NATO jest Naczelne Dowództwo Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie. Na jego czele stoi tradycyjnie Amerykanin - obecnie generał Bantz J. Craddock.

Przekazanie funkcji szefa Komitetu przez generała Raymonda Henault planowane jest na maj przyszłego roku: - Ustępujący przewodniczący - jak na filmach o rycerzach okrągłego stołu - mówi, że odchodzi, a ten, który został wybrany, wstaje i przenosi się na miejsce na początku stołu – opowiada polski ambasador przy NATO Bogusław Winid.

 
Gen. Gągor ma bogate doświadczenie współpracy z zagranicznymi partnerami (www.nato.int) 

Generał z zachodnim doświadczeniem

Gen. Franciszek Gągor urodził się w 1951 roku w Koniuszowej pod Nowym Sączem. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskie we Wrocławiu, ma również dyplom z filologii angielskiej zdobyty w 1983 roku na Uniwerysytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W 1998 r. napisał i obronił doktorat na Akademii Obrony Narodowej. Ukończył również uczelnią afiliowaną przy NATO oraz National War College of the National Defense w Waszyngtonie.

Stopień generalski Franciszek Gągor otrzymał w 199 roku. W latach 2003-2004 był dowódcą polskich misji w Iraku i Syrii, a później do 2006 roku był polskim przedstawicielem wojskowym przy NATO. W 2006 r. został szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24