Polska wyspa w sercu Anglii sprzedana

Aktualizacja:
 
Fawley Court nad Tamiząwww.peerage.org

Nie ma już polskiej wyspy w sercu Wielkiej Brytanii. Sprzedano Fawley Court, historyczny ośrodek angielskiej Polonii, i to pomimo ostrych protestów tamtejszych środowisk polonijnych. Kiedyś przechowywano tam pierwsze wydanie "Pana Tadeusza" i pamiątki po powstaniu styczniowym.

Ośrodek katolicki Fawley Court znalazł już kupca. Zgromadzenie Ojców Marianów, które administrowało rezydencją, nie zdradza jednak szczegółów transakcji.

Nie wiadomo, kim jest nabywca, ani ile zapłacił za ośrodek. Wiadomo jedynie, że gdy ziemię i budynki wystawiono na sprzedaż w kwietniu ubiegłego roku, marianie żądali 22 mln funtów. Księża tłumaczyli, że nie stać ich na utrzymanie obiektów.

Marianie pozostaną w Fawley Curt do końca 2009 roku.

W polskich rękach od pół wieku

Polonia nie może się pogodzić z utrata Fawley Curt. - Stał się dla nas i dla naszych dzieci symbolem obecności w tym kraju, to będzie wielka strata – mówi dr Piotr Bielkowicz, wykładowca London Metropolitan University.

W rękach Polaków rezydencja znalazła się dzięki przedsiębiorczości księży marianów. W 1953 r. kupili podupadłą posiadłość po okazyjnej cenie. Rok później stworzyli tam szkołę dla chłopców z programem średniej szkoły angielskiej poszerzonym o naukę języka polskiego, literatury, historii.

W Fawley Court działało również jedno z najważniejszych muzeów historii Polski na emigracji. Znajdowały się w nim takie eksponaty jak "Statut Łaskiego" z 1506 r., jedna z pierwszych drukowanych po polsku Biblii z 1574 r., pierwsze paryskie wydanie "Pana Tadeusza". Muzeum miało też spore zbiory pamiątek po Powstaniu Styczniowym, w tym przedmioty należące do Romualda Traugutta. Do tego zbiór militariów oraz obrazy, grafiki i książki.

Jesienią 2006 r. eksponaty przewieziono do Polski, do sanktuarium księży marianów w Licheniu.

Dzieło słynnego architekta

Położony nad Tamizą Fawley Court od XI w. kilka razy zmieniał właścicieli. Czas jego rozkwitu to druga połowa XVII w. Wtedy wybudowano tu rezydencję wg projektu czołowego angielskiego Christophera Wrena (architekta londyńskiej katedry św. Pawła). W nieco zmienionym kształcie posiadłość przetrwała do dziś.

Bywali tu członkowie rodziny królewskiej. W czasie II wojny światowej prowadzono tu szkolenia z sabotażu.

Źródło: goniec.com

Źródło zdjęcia głównego: www.peerage.org