Świat

Polska spełnia warunki Schengen

Świat

TVN24Jeszcze w grudniu będziemy mogli jechać do Europy bez paszportów i dowodów osobistych

Polska spełnia warunki systemu Schengen. Dysponuje już odpowiednim sprzętem i jest w stanie zapewnić szczelność zewnętrznych granic Unii Europejskiej - tak wynika z tajnego raportu UE, na który powołuje się londyński "Financial Times".

Jak pisze gazeta, z raportu wynika, że niektóre państwa mają kłopoty ze spełnieniem wymogów. Kontrolę granic muszą uszczelnić między innymi Estonia, Węgry i Słowenia. Inne uwagi dotyczą konieczności usprawnienia systemu wydawania wiz, który ma zapobiec nielegalnej imigracji. Podkreślono w nim jednak, że wspomniane kraje te są już w trakcie rozwiązywania problemów.

Strefa Schengen to strefa bezwizowego ruchu w ramach Unii Europejskich. Zgodnie z przyjętym w 2006 roku kalendarzem dziewięć nowych krajów UE zostanie do niej włączonych 31 grudnia tego roku. Kontrole graniczne miałyby być zniesione kontrole na lądowych i morskich przejściach granicznych. Natomiast kontrole na lotniskach miałyby zniknąć do 29 maja przyszłego roku.

Być może jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia będziemy mogli podróżować bez kontroli, co zasugerował wczoraj unijny komisarz ds. wewnętrznych Franco Frattini. Nieoficjalnie mówi się, że o 15 grudnia.

Ostateczny raport dotyczący rozszerzenia strefy Schengen ma być przedstawiony 8-9 listopada na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE w Brukseli. Decyzja w sprawie wejścia nowych państw do strefy Schengen musi zapaść jednogłośnie.


Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24