TVN24 | Świat

Będzie głosowanie w sprawie wykluczenia nowej KRS z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

TVN24 | Świat

Autor:
Michał
Tracz
Źródło:
TVN24
Czy nowa KRS powinna zawiesić działanie? Styrna: trudno sobie wyobrazić, żeby przewodniczący jednoosobowo podjął decyzję
Czy nowa KRS powinna zawiesić działanie? Styrna: trudno sobie wyobrazić, żeby przewodniczący jednoosobowo podjął decyzjęTVN24
wideo 2/5
TVN24Czy nowa KRS powinna zawiesić działanie? Styrna: trudno sobie wyobrazić, żeby przewodniczący jednoosobowo podjął decyzję (nagranie z sierpnia)

Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) na specjalnym posiedzeniu zajmie się w czwartek wnioskiem o wyrzucenie ze swoich struktur polskiej nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Wniosek w tej sprawie złożył zarząd Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Z nieoficjalnych informacji wynika, że wniosek ma poparcie zdecydowanej większości członków sieci.

Wniosek o wyrzucenie polskiej nowej Krajowej Rady Sądownictwa zarząd Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa złożył już w maju zeszłego roku, jednak z powodu epidemii COVID-19 organizacja nie zdecydowała się na zwołanie posiedzenia, na którym wniosek zostałby poddany pod głosowanie.

Zarząd sieci (ENCJ) zarzuca polskiej KRS, że nie jest niezależna od władzy politycznej. Organizacja uważa, że sposób wyboru sędziów-członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa nie gwarantuje niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej, a właśnie taka niezależność jest warunkiem członkostwa w ENCJ. Europejska Sieć Rad Sądownictwa oceniła też, że polska KRS nie dba o niezależność polskich sędziów i ma zbyt silne związki z resortem sprawiedliwości.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Krajowa Rada SądownictwaKRS

Od września 2018 nowa KRS jest zawieszona w prawach członka Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Wówczas, na posiedzeniu organizacji zwołanym w Bukareszcie, ówczesny przewodniczący KRS Leszek Mazur starał się przekonywać, że nowa KRS jest niezależna i nie należy jej zawieszać. Członkowie ENCJ zdecydowali jednak inaczej. KRS została wówczas zawieszona, a organizacja wyraziła nadzieję, że Polska zmieni przepisy dotyczące wyboru członków KRS.

>> 100 głosów za, 6 przeciw. KRS zawieszona przez Europejską Sieć Rad Sądownictwa

ENCJ organizuje swoje posiedzenia w różnych krajach członkowskich. Tym razem nadzwyczajne zgromadzenie zorganizowano w Wilnie. Posiedzenie odbędzie się w czwartek i piątek, a jego głównym punktem będzie dyskusja i głosowanie wniosku o wykluczenie KRS. 

Przewodniczący KRS nie pojedzie do Wilna

Paweł Styrna, obecny przewodniczący KRS, zapowiedział, że nie pojedzie do Wilna i nie weźmie udziału w posiedzeniu. Uważa, że wcześniejsza decyzja o zawieszeniu KRS została podjęta bezprawnie. "Warunkiem udziału KRS w wydarzeniach organizowanych przez Sieć jest jest uchylenie uchwały o zawieszeniu KRS" - napisał Styrna w liście do przewodniczącego Europejskiej Sieci.

Paweł Styrna w rozmowie z Michałem Traczem (zdjęcie archiwalne)TVN24

Aby wykluczyć któryś z krajów członkowskich, potrzebnych jest trzy czwarte głosów członków. Wyniki głosowania mają być znane w czwartek po południu. Nieoficjalnie wiadomo, że jest większość do przegłosowania wniosku.

Europejska Sieć Rad Sądownictwa zrzesza niezależne rady sądownicze z 20 krajów Europy (dodatkowo rady z Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej mają status obserwatorów). Sieć zajmuje się sprawami sędziów, dba o niezależność i niezawisłość sądów, a także promuje działania mające na celu poprawę efektywności wymiaru sprawiedliwości w Europie. Należy do Światowej Sieci Rad Sądownictwa.

Autor:Michał Tracz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: KRS