Świat

Koniec wieloletniego sporu. Polska i Dania uzgodniły przebieg granicy

Świat

Dania i Polska uzgodniły przebieg morskiej granicy na Morzu Bałtyckim
tvn24Dania i Polska uzgodniły przebieg morskiej granicy na Morzu Bałtyckim

Po intensywnych negocjacjach Dania i Polska uzgodniły przebieg morskiej granicy, która podzieli szelfy kontynentalne i wyłączne strefy ekonomiczne obydwu państw w części Morza Bałtyckiego, znajdującej się na południe od Bornholmu - podało w czwartek polskie MSZ.

"Znaczne przybliżenie się do zakończenia ponad 40-letniego sporu jest powodem mojej wielkiej satysfakcji. Ponieważ umowa opiera się na sprawiedliwym rozwiązaniu, jestem przekonany, że przysłuży się wzmocnieniu naszych dwustronnych stosunków i współpracy, jak również przyczyni się do zapewnienia przejrzystości prawnej w regionie Morza Bałtyckiego" - podkreślił cytowany w komunikacie resortu szef MSZ Jacek Czaputowicz.

"Historyczny krok"

Minister Spraw Zagranicznych Królestwa Danii Anders Samuelsen ocenił, że "porozumienie jest historycznym krokiem w kierunku przejrzystości w regionie, z korzyścią dla obu stron". - Jestem bardzo zadowolony z tego, że w końcu mamy uzgodnioną granicę z Polską - podkreślił. Dodał, że "w bardzo bliskiej przyszłości" spodziewa się podpisania stosownej umowy w tej sprawie.

Polskie MSZ zaznaczyło, że negocjacje przyniosły sprawiedliwe rozstrzygnięcie, które zostało osiągnięte zgodnie z Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza z 10 grudnia 1982 roku oraz stosownym orzecznictwem międzynarodowym.

Aby zawarta umowa mogła wejść w życie, musi jeszcze zostać zaakceptowana w ramach wewnętrznych procedur obu państw.

Sporna strefa na Morzu Bałtyckim między Polską a Danią Google Maps

Autor: momo//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC0 Creative Commons