Świat

"Polscy szpiedzy" na Białorusi skazani

Świat

Aktualizacja:
TVN24Igor Bancer ze Związku Polaków na Białorusi mówi o "polskich szpiegach"

Na kary od 7 do 12 lat pozbawienia wolności zostali skazani przez Białoruski Sąd Najwyższy czterej oficerowie uznani za polskich szpiegów. Utajniony proces trwał tylko 10 dni.

Na 10 lat pobytu w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze skazano Uładzimira Ruskina, na 9 lat więzienia - Wiktora Bogdana, a na 7 lat - Siarhieja Korniluka i Pawła Pietkiewicza. Wszystkich uznano za "winnych szpiegostwa ze szkodą dla bezpieczeństwa Białorusi oraz jej zdolności obronnych", a Ruskina - także za winnego organizowania działalności szpiegowskiej.

Były oficer rosyjskich sił zbrojnych, który sam zgłosił się w związku z tą sprawą do Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji, występował w białoruskim sądzie w charakterze świadka.

O ujawnieniu siatki szpiegowskiej działającej na rzecz Polski poinformowano 15 lipca w programie białoruskiej telewizji ONT. - Po raz pierwszy wykryto i całkowicie zdemaskowano działalność rezydentury składającej się z czterech obywateli Republiki Białorusi i jednego obywatela Federacji Rosyjskiej - teraz już byłych wojskowych - oświadczył wtedy zastępca przewodniczącego Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego Białorusi Wiktor Wiegiera.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24