Świat

Polscy himalaiści to elita. Cenią ich bardziej niż Baumgartnera

Świat

Artur Hajzer/polskihimalaizmzimowy.plKarakorum zimą po raz pierwszy dało się pokonać Polakom w 2012 r.

Himalaiści wspinający się na najwyższe szczyty na Ziemi w ramach programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015" to światowa elita sportów ekstremalnych. Zorganizowane przez nich zimowe wejście na Gasherbrum I (8068 m) zostało uznane przez prestiżowy amerykański portal ExplorersWeb za najważniejsze osiągnięcie człowieka przekraczającego ekstremalne granice w 2012 r. Polacy pokonali Felixa Baumgartnera i jego skok ze stratosfery.

ExploreresWeb to portal cieszący się największą renomą w dziedzinie opisywania i śledzenia ekstremalnych podróży i docierania do terenów najbardziej nieprzyjaznych człowiekowi. Serwis pisze o wyprawach polarnych, wysokogórskich, pustynnych i kosmicznych.

Najlepsi, przekraczający granice

W 2012 roku do finału konkursu zakwalifikowano sześć wydarzeń:

Hajzer, Bielecki - te same nazwiska

Wyprawą kierował Artur Hajzer, który stoi na czele projektu działającego pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Hajzer był częścią ekipy, której dwóch członków - Adam Bielecki i Janusz Gołąb - stanęło na szczycie jednego z 14 ośmiotysięczników. Było to pierwsze zimowe wejście w historii na Gasherbrum I i dopiero drugie w historii zimowe wejście na ośmiotysięcznik w Karakorum.

Z Polakami mierzyli się wtedy uczestnicy innej, międzynarodowej ekipy himalaistów, którzy atakowali szczyt z drugiej strony. Tamta wyprawa zakończyła się tragicznie - śmiercią trzech osób.

Jak napisano w uzasadnieniu po przyznaniu Polakom zwycięstwa: "byli oni bardzo mocni, dzielni i przełamali nowe granice, pokazali serce i sportowego ducha". Jury konkursu przyznało laur również zmarłym himalaistom.

"Wspinaczka zimowa w Karakorum jest szczególnie trudna z/w na huraganowe wiatry wiejące ze średnią siłą 120 km/h i ekstremalnie niskie temperatury - średnio minus 42 stopnie Celsjusza a odczuwalne dochodzą do minus 70 stopni Celsjusza" - napisała redakcja serwisu "Polski Himalaizm..." chwaląc się tą nagrodą na początku roku.

Zdobycie Broad Peak i tragiczne zejście

6 marca, prawie dokładnie rok po zdobyciu Gasherbrum I, polscy himalaiści pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego (pierwszego człowieka zimą na szczycie Mount Everest - red.) również jako pierwsi w historii zimą zdobyli Broad Peak (8047 m). Weszli na niego Maciej Berbeka, Tomasz Kowalski, Artur Małek i - podobnie jak na Gasherbrum - Adam Bielecki.

Niestety w trakcie zejścia Berbeka i Kowalski zaginęli. Oficjalnie poinformowano o tym w środę 7 marca o 9.30 czasu miejscowego (5.30 w Polsce). Bielecki i Małek bezpiecznie dotarli do bazy.

Polacy jako pierwsi zdobyli zimą łącznie 10 z 14 ośmiotysięczników. Dwóch - Nanga Parbat (8126 m) i K2 (8611 m) - o tej porze roku nie zdobył jeszcze nikt. Te szczyty też są celem projektu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015".

Autor: adso//gak / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Hajzer/polskihimalaizmzimowy.pl

Raporty: