Świat

Polscy biskupi po spotkaniu z papieżem. O abp. Wesołowskim nie rozmawiali

Świat

Abp Józef Michalik po spotkaniu z papieżem Franciszkiem
tvn24Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Michalik

Temat b. nuncjusza apostolskiego na Dominikanie abp. Józefa Wesołowskiego, podejrzanego o pedofilię, nie był poruszany podczas piątkowego spotkania polskich biskupów z papieżem Franciszkiem - poinformował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Michalik. - To nie jest temat do naszego zajęcia duszpasterskiego - skomentował arcybiskup.

Abp Michalik poinformował o tym po audiencji u papieża Franciszka w Watykanie, w której uczestniczyli wszyscy polscy biskupi. Abp Wesołowski oczekuje tymczasem na wyniki postępowania kanonicznego i karnego w Watykanie. Obecni na konferencji prasowej przedstawiciele polskiego episkopatu nie chcieli komentować również ogłoszonego w środę krytycznego raportu Komitetu ONZ ds. Praw Dziecka, dotyczącego walki z pedofilią w Kościele.

- Raport dotyczy Stolicy Apostolskiej, nie dotyczy Kościoła w Polsce, dlatego w rozmowach naszych nie było mowy o tym raporcie - powiedział sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, bp Wojciech Polak. - Wszelkie pytanie, które Państwo macie, należy kierować do Stolicy Apostolskiej - zwrócił się do dziennikarzy.

- Polski Kościół przyjmuje ten raport jako owoc pracy, ale jednocześnie czytamy komentarze, które daje Stolica Apostolska. Zasmuca, że raport został prawdopodobnie przygotowany przed wyjaśnieniem Stolicy Apostolskiej - dodał bp Polak.

Sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, bp Wojciech Polak o raporcie ONZ
Sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, bp Wojciech Polak o raporcie ONZtvn24

"Pozostaje nam wsłuchać się w głos Ojca Świętego"

Abp Michalik pytany o przemówienie papieża Franciszka do biskupów odpowiedział, że zamierza się do niego stosować. - Pozostaje nam wsłuchać się w głos Ojca Świętego, w głos kardynałów z poszczególnych dykasterii, żeby rozpocząć z nowym zapałem to świadectwo wobec Ewangelii w Polsce - mówił.

Zapewnił, że istotną kwestią jest to, by wskazań papieża "nie odstępować na krok", a także to "żebyśmy próbowali być wierni, coraz wierniejsi tym wskazaniom, tym wyzwaniom, które niekiedy są trudne do przyjęcia przez współczesny świat".

- Świat jest przecież po to, żeby go kochać, żeby go podnosić wzwyż, zachęcać do refleksji nad tym celem wyższym, który każdy z nas ma, czyli zrealizowaniem człowieczeństwa odkupionego przez Chrystusa, które ma miejsce kiedyś w niebie - mówił abp Michalik.

Apel papieża Franciszka

W przesłaniu do polskich biskupów, składających wizytę w Watykanie, papież Franciszek zaapelował w piątek o troskę o ubogich, bezrobotnych, bezdomnych. Prosił biskupów, by unikali podziałów między sobą. W przemówieniu przekazanym na piśmie delegacji biskupów napisał: "Także w Polsce, pomimo aktualnego rozwoju gospodarczego kraju, jest wielu potrzebujących, bezrobotnych, bezdomnych, chorych, opuszczonych, a także wiele rodzin - zwłaszcza wielodzietnych - bez wystarczających środków do życia i wychowywania dzieci". "Bądźcie blisko nich! Wiem, jak dużo czyni w tej dziedzinie Kościół w Polsce, okazując wielką hojność nie tylko w ojczyźnie, ale także w innych krajach świata" - podkreślił Franciszek.

Symboliczny moment w historii

W przemówieniu skierowanym do kilkudziesięciu przedstawicieli polskiego episkopatu papież zauważył, że składają oni wizytę w Watykanie niedługo przed kanonizacją Jana Pawła II. "Wszyscy nosimy w sercu tego Wielkiego Pasterza, który na wszystkich etapach swej misji – jako kapłan, biskup i papież – dał nam świetlany przykład zupełnego oddania się Bogu i Jego Matce oraz całkowitego poświęcenia się Kościołowi i człowiekowi. Towarzyszy on nam z Nieba i przypomina, jak ważna jest komunia duchowa i duszpasterska między biskupami" - dodał Franciszek. Wzywał biskupów: "Nikt i nic niech nie wprowadza podziałów między wami, drodzy bracia! Jesteście wezwani, aby budować jedność i pokój zakorzenione w miłości braterskiej i by wszystkim dać tego podnoszący na duchu przykład". "Z pewnością postawa taka będzie owocna i da waszemu wiernemu ludowi moc nadziei" - ocenił.

Franciszek stwierdził, że podczas kolejnych spotkań z polskimi biskupami w tych dniach otrzymał potwierdzenie, iż "Kościół w Polsce ma ogromny potencjał wiary, modlitwy, miłosierdzia i praktyki chrześcijańskiej". Zwrócił też uwagę na obecne wyzwania, takie jak "idea niczym nieskrępowanej wolności, tolerancja wroga lub nieufna względem prawdy, czy niezadowolenie ze sprzeciwu Kościoła wobec panującego relatywizmu".

Papież o małżeństwie i o uczniach

Apelował do polskich biskupów, by swą uwagę skoncentrowali na rodzinie jako podstawowej komórce społeczeństwa. "Dziś małżeństwo często jest uważane za jakąś formę uczuciowej gratyfikacji, którą można ustanowić w jakikolwiek sposób oraz zmienić zależnie od wrażliwości każdego" - zauważył. "Niestety, wizja ta ma również wpływ na mentalność chrześcijan, powodując łatwość uciekania się do rozwodu lub faktycznej separacji" - zaznaczył.

Dlatego - zdaniem papieża - duszpasterze muszą zastanowić się, w jaki sposób pomóc tym, którzy żyją w tej sytuacji, aby "nie czuli się wykluczeni z Bożego miłosierdzia, z braterskiej miłości innych chrześcijan i z troski Kościoła o ich zbawienie", aby "nie porzucili wiary i wychowywali swoje dzieci w pełni doświadczenia chrześcijańskiego".

Franciszek z zadowoleniem odnotował, że w Polsce większość uczniów w szkołach uczestniczy w katechezie. Należy to jego zdaniem wykorzystać, kładąc nacisk na kształtowanie wiary przeżywanej jako relacja, "w której doświadcza się radości bycia kochanym i zdolnym do kochania".

Autor: ap/ja/kwoj

Źródło zdjęcia głównego: tvn24