Połowa lekarzy przepisuje placebo

 
Połowa amerykańskich lekarzy przyznaje się do regularnego przepisywania placebosxc.hu

Połowa amerykańskich lekarzy regularnie przepisuje swoim pacjentom placebo - pokazują wyniki najnowszego sondażu. Rezultaty zaniepokoiły etyków. Ich zdaniem konieczne teraz będzie przeprowadzenie kolejnych badań, które pokażą, dlaczego lekarze oszukują w ten sposób swoich pacjentów.

Sondaż został przeprowadzony wśród blisko siedmiuset wybranych przypadkowo z narodowej listy lekarzy internistów i reumatologów.

Trzy pytania dotyczyły właśnie placebo, w których połowa sondażowanych przyznała się do jego regularnego zalecania. Jednak sytuacja taka dotyczy nie tylko Stanów Zjednoczonych. Podobny zostały przeprowadzone w Danii, Izraelu, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Nowej Zelandii. Ich wyniki były analogiczne do tych w Stanach Zjednoczonych. Również w tych krajach blisko 50 proc. lekarzy przyznało się do przepisywania placebo.

Co przepisują?

Najbardziej rozpowszechnionymi placebo wśród amerykańskich lekarzy to środki przeciwbólowe i witaminy. Jednak niektórzy przyznali, że zalecają chorym również... antybiotyki i środki uspokajające. Chociaż te medykamenty, w przeciwieństwie do zwyczajowej definicji placebo - nie są obojętne dla organizmu, lekarze zalecają je ze względu na to, że korzystnie wpływają na psychikę pacjentów.

W większości przypadków, lekarze, którzy zalecają placebo, opisują je w następujący sposób: "lekarstwo, które nie jest przeznaczone typowo do twojego stanu jednak takie, które przynieść korzyści". Tylko 5 proc. nazywa rzecz wprost i opisuje pigułki "placebo".

Zaniepokojeni etycy

Wyniki badań zostały opublikowane w The British Medical Journal. Jeden z ich autorów, dyrektor w dziale bioetyki amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia, Franklin G. Miller, ocenił je jako niepokojące.

- Sprawa dotyczy stosunków lekarza z pacjentem. Oczekujemy prawdomówności oraz tego, że będziemy dobrze poinformowani i to powinno nas hamować od oszustwa - mówi dr Miller.

Tymczasem, jak pokazują przeprowadzane pod kontrolą badania, przepisywanie placebo może przynieść spore efekty. Około 30-40 proc. osób z depresją, którym przepisano "fałszywe" lekarstwo, poczuło się zdecydowanie lepiej. Również w leczeniu osób z nadciśnieniem oraz bólu stosowanie placebo przyniosło pozytywne rezultaty.

Źródło: "New York Times"

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu