Świat

Północnoafrykańska Al-Kaida ma nowego przywódcę

Świat

Wikipedia | MagharebiaPoprzedni szef AQIM zginął w Mali

Al-Kaida Islamskiego Maghrebu (AQIM) wyznaczyła Algierczyka Saida Abu Mughatila na następcę dotychczasowego przywódcy organizacji Abu Zeida. Poprzedni przywódca AQIM zginął w Mali w walkach z wojskami francuskimi.

Według władz Francji Abu Zeid, jeden z najgroźniejszych islamistów w regionie, został zabity pod koniec lutego. Jednak AQIM potwierdziła jego śmierć dopiero w czerwcu.

Abu Zeid, nazywany "emirem południa", dowodził jedną z najbardziej brutalnych brygad AQIM, która jest odpowiedzialna za śmierć co najmniej dwóch europejskich zakładników. To dzięki niemu islamistom udało się przejąć kontrolę nad północną częścią Mali i wprowadzić tam szariat.

Francja powstrzymała islamistów

Mali pogrążyło się w chaosie po obaleniu w marcu 2012 roku w wojskowym zamachu stanu demokratycznie wybranego prezydenta Amadou Toure. Kilka tygodni później islamistyczni rebelianci zdołali opanować na północy kraju pustynny teren o powierzchni równej Francji.

Według ekspertów od spraw bezpieczeństwa islamiści chcieli utworzyć tam własne państwo i przekształcić je w ośrodek ekstremizmu zagrażający sąsiednim krajom. Dzięki trwającej od 11 stycznia 2013 roku interwencji zbrojnej Francji udało się wyprzeć dżihadystów z większych ośrodków.

Autor: dln\mtom / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Magharebia

Tagi:
Raporty: