Polityk Zielonych przeciwko rozlokowaniu oddziałów w Polsce. "Pobrzękiwanie szabelką"


Polityk opozycyjnej partii niemieckiej Zieloni Juergen Trittin skrytykował politykę NATO wobec Rosji w sporze o Ukrainę, a szczególnie propozycję przesunięcia wojska do Polski, jako "pobrzękiwanie szabelką" - podał dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

- NATO musi przestać pobrzękiwać szabelką - powiedział Trittin. - Stałe rozlokowanie oddziałów w Polsce byłoby błędem, ponieważ ten gest solidarności zostałby odebrany jako eskalacja - wyjaśnił polityk.

Jego zdaniem takie "zapowiedzi, czy też tylko rozważania, utrudniają znalezienie rozwiązania kryzysu na Krymie". Trittin skrytykował sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena za zapowiedź dalszego rozszerzania Sojuszu. Polityk Zielonych określił słowa Rasmussena mianem "niebezpiecznych dla otoczenia".

- Kto przyjmuje do Sojuszu kraje z nierozwiązanymi problemami terytorialnymi, ten nie przyczynia się do stabilizacji ich położenia, lecz destabilizuje NATO - uważa Trittin. Polityk był "jedynką" na liście wyborczej Zielonych w wyborach do Bundestagu we wrześniu zeszłego roku.

Większa obecność wojsk NATO na wschodzie?

Postulat wysłania wojsko lądowych do krajów na wschodniej flance NATO odrzucił też minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

- Uważam, że byłoby dobrze, gdybyśmy nie wykorzystywali obecnej sytuacji do dalszego zaostrzania sytuacji - powiedział Steinmeier we wtorek w Brukseli, cytowany przez agencję dpa. - Nie uważam tego (wysłania wojska) w każdym razie za dobry pomysł - zaznaczył polityk SPD.

Polska chciałaby wzmocnienia stałej obecności wojskowej NATO w państwach na wschodzie Sojuszu. - Władze wojskowe i poszczególne kraje NATO powinny się zastanowić, jak w tej nowej sytuacji wyrównać poziom bezpieczeństwa członków Sojuszu na całym jego terytorium - powiedział Sikorski we wtorek, przy okazji spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO, które było poświęcone konsekwencjom kryzysu na Ukrainie i aneksji Krymu przez Rosję. Przedtem w Weimarze szef polskiej dyplomacji powiedział, że "byłby szczęśliwy, gdyby w Polsce stacjonowały dwie brygady wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego".

Materiał "Faktów" TVN. Więcej na fakty.tvn24.pl

03.03.2014 | Polsko-niemiecki spór o obecność wojsk NATO przy granicy z Ukrainą

Autor: kg\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości